Neviditelný pes

Hra na kuře do nočních hodin

21.7.2020

Od pondělního odpoledne pokračovalo prodloužené zasedání prezidentů a premiérů unie. Jde o fond na obnovu ekonomiky a o příští sedmiletý rozpočet. Dohoda naráží na podíl grantů a půjček a také na podmínku právního státu. 

Už v neděli padlo rozhodnutí, že objem grantů se sníží, takže jásot Andreje Babiše byl předčasný. Což se ostatně dalo čekat, psali jsme tu, že to bylo hop ještě dřív, než se skočilo.

Kdybych si měl tipnout, přikláním se k odhadu, že ke kompromisní dohodě dojde. Ten kdo by ji potopil svou neústupností, by se stal držitelem černého Petra. V současnosti je to Nizozemsko. To jako absolutně stoprocentní plátce má jistě právo vyskakovat a diktovat, protože od nikoho nic nechce a nic nepotřebuje. Nicméně ani jemu by nebylo komfortně v pozici potížisty.

Zajímavá je kauza podmínky právního státu. Sám ten pojem je velmi ošidný. Co je míň, nebo víc právní stát - Polsko, kde jmenují soudce více méně obdobně jako leckde jinde, nebo Španělsko, kde katalánští politici sedí ve vězení? Že se pojmu právní stát používá vůči Polsku a Maďarku jako metly na vytrestání neposluchů, je teze široce sdílená. Jenže pokud jde o eventuální použití veta jsou Polsko a Maďarsko v jiné situaci než Nizozemsko. Nizozemsko je zazobaný bařtipán, který má možnost si dupnout. Polsko a Maďarsko by se mohly ale cítit zahnané do kouta a pokud by daly veto, podstatná část veřejnosti by své politické vůdce podpořila.

Nicméně není třeba silných věšteckých vlastností k odhadu, že napříště posílí hlasy volající po silnější integraci – a odbourání principu jednomyslnosti. Jinak se Francouzům a Němcům ten frankoněmecký superstát jménem Evropa nepodaří dát dohromady.

Takže znovu, kdo bude kuře? Kdo uhne v poslední chvíli, třeba v úterý v pět ráno? Uvidíme v úterý v šest ráno.

Poznámka z osmi ráno

Taže se dohodli... K odhadu výsledku nebylo třeba zvláštních inside informací, stačí obecné poznatk o lidských povahách. Podrobnosti ráno neznáme, jen to je jasné, že zelená přestavba je za dveřmi. Nad lány větrníků budeme bědovat: zlatá řepka, ta nám jenom ničila motory!

Aston Ondřej Neff


zpět na článek