Čtvrtek 11. června 2026, svátek má Bruno
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Horké hlavy v horkém létě

diskuse (1163)

Konflikty podbarvené etnicky, to je opravdu to poslední, co bychom si mohli přát. Bohužel v krátké době po sobě došlo v Pardubicích k druhému případu, který je takto interpretován. Používám záměrně neurčitou formulaci, protože ani v brněnském, ani v pardubickém případu zřejmě policie neuzavřela vyšetřování, takže oficiálně nevíme co a jak se stalo. Jen to je nesporné, že incident v Brně si vyžádal lidský život a ten v Pardubicích má za následek řeznou ránu. Jestli do toho byli zapleteni Ukrajinci policie nepotvrdila. Předpokládejme, že ano. Každý incident tohoto druhu je primárně zbytečný, v prvním případě měl tragické vyústění.

Opravdu špatné ale je, když se z něho začne dělat politikum. V Pardubicích vyrazili Romové na protestní pochod. Můžeme na to mít různé názor, ale je nepochopitelné, proč se do věci zamíchal ministr spravedlnosti Blažek a začal rozumovat nad tím, že pochod byl nezákonný a že když to takhle půjde dál, mohla by situace eskalovat tak, jak to vidíme ve Francii. Pochod Romů je nezákonný, kdežto sabotáž dopravy ve špičce pod záminkou záchrany planety zákonná je? To je tvrzení naprosto nehorázné. A spojení Pardubic s Paříží? Brutální demonstrace levičáků mají ve Francii trvale zakořeněnou tradici a rabovací pakáž si zde ráda vezme jakoukoli záminku, jednou je to zdražení u pumpy a podruhé potyčka z grázlem, který při perlustraci chtěl ujet policii. Držel snad ministru Blažkovi někdo pistoli u hlavy, aby takto nejapně bájil?

Odezva byla okamžitá, taktéž nehorázná a zavrženíhodná, když pan ředitel organizace RomanoNet Michal Mika vidí v ministrově plácání nesmyslů „deklaraci bílé privilegovanosti a nadřazenosti‟.

Od ministra Blažka to nebyla žádná bílá nadřazenost, ale prostě sklon k neuváženým výrokům. Bylo by tedy dobře, kdyby si v letní době a nejen v letní době daly horké hlavy led na temeno a vážily si toho, co je pro naši zemi typické – ačkoli je to zlehčované a vysmívané, totiž sklon k uvážlivosti a umírněnosti. Bylo by dobré se toho držet na všech úrovních, od ministrů po mládence s horkou krví. Ti ať raději nechají kudlu doma. Jak vidno, k ničemu dobrému „kudla po ruce‟ neslouží.

Petr Kolman
11. 6. 2026

Vlastnictví bez možnosti volby je zvláštní druh vlastnictví

Aston Ondřej Neff
11. 6. 2026

Jednak jsou to samotné incidenty, jednak je to postoj státu.

Luboš Kloc
11. 6. 2026

Je tomu deset let, co se EU rozhodla skoncovat s klimatickou změnou.

Miloslav Grundmann
11. 6. 2026

Mnoho rozhodnutí Evropské unie se jeví jako nelogických.

Karel Wágner
11. 6. 2026

Na světě existuje celá řada nevysvětlených jevů

Josef Kopecký
11. 6. 2026

Poslanci se ve čtvrtek na žádost opozice sejdou a budou mluvit o premiérovi Andreji Babišovi,...

Marek Hudema
11. 6. 2026

Pokaždé když se objeví opravdu převratná technologie, objeví se také předpovědi konce kapitalismu....

Eva Hlinovská
11. 6. 2026

Herec Paul Mescal na předávání cen BAFTA vynesl model z roku 1999 Tank Basculante od Cartier....

Lidovky.cz
11. 6. 2026

Pražská Slavia je podle informací iDNES.cz blízko dokončení dalšího přestupu. Podle dvou na sobě...

Aya Gouffi
11. 6. 2026

Počasí v Česku zůstane i ve čtvrtek chladnější a deštivé. Přes území od úterý přechází zvlněná...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz