20.1.2021 | Svátek má Ilona


Horákovou do zelinářství

23.6.2020

Mladí pokrokáři mají pravdu, je třeba, abychom my staří bílí muži vymřeli a teprve … a v mysli mi naskočila píseň z padesátých let, která měla refrén: … pak přijdou ty krásné chvíle, chvíle, o nichž psal Marx ve svém díle, díle… Marxovi postavili v Trevíru pomník, Leninovi v Gelsenkirchenu už taky. Zkrátka, ty reminiscence se našinci tuze točí v hlavě.

Když na Švandově divadle annoncovali Black Lives Matter, hned mi vyskákalo na mysli, co všechno bývalo na fasádách. Ono je to třeba jinak, třeba opravdu personál Švandova divadla je upřímně vzrušen rasovou otázkou ve Spojených státech, ženy pláčí a muži zatínají pěsti (tak se to natáčelo ve filmu, když uvědomělí soudruzi čelili bezpráví) a nápis nad vchodem je projev upřímných citů.

Nějak se ale ta nápisománie rozmáhá. Na fasádách vysokých škol vyvěšují portrét Milady Horákové s nápisem ZAVRAŽDĚNA KOMUNISTY. Což o to, Milada Horáková byla zavražděna komunisty, přestože soudružka Marta Semelová proti označení vražda namítá, že se přece Horáková před soudem přiznala, nicméně Semelová je kuriozita a vražda je historický fakt. Takže je to na fasádách, jenom Filosofická fakulta UK nechtěla… Pro nepražské, tato fakulta má sídlo na Palachově náměstí, a pro neznalé (já vím, mezi čtenáři Neviditelného psa nejsou neznalí čtenáři) Palach se upálil na protest proti komunisty řízené normalizaci po vpádu Sovětů do Československa. Filosofická fakulta je propírána, protože ona se nepřihlásila. Jako ten neuvědomělý soudruh, který neozdobil okna praporky, vždy v párečku, československý a sovětský. To tam budou pěkní ptáčkové, na té filosofické fakultě.

Horákovou tedy máme na fasádách, kdypak bude Black Lives Matter v řeznictví a kdy se dostane Horáková do ausláku zelinářství? Když tam mohl bývat Lenin, proč ne Horáková, politik jako politik! I to my staří bílí mužové (a bílé ženy) pamatujeme a není tomu tak dávno!

Ach jo, ty prapory a fangle a slogany, kdyby jich našinec už neviděl tolik! Aby bylo jasné moje stanovisko, rasismus je to nejhorší svinstvo a Horákovou umučili a komunismus se právem sune na smetiště, bohužel jen pomalu. Ale na tu nápisománii pasuju ono Havlíčkovo „kéž by nám Pán Bůh všeliké to vlastenčení z huby do rukou vraziti ráčil!“. Slovo vlastenčení lze vhodně nahraditi, nechť si doplní každý to svoje.

Aston Ondřej Neff


PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.