11.7.2020 | Svátek má Olga


Hledání východiska

23.4.2019

Odchod Jana Kněžínka a jeho výměna za Marii Benešovou bezprostředně v době, kdy policie předává spis Čapího hnízda státnímu zastupitelství, to je jeden z hloupějších tahů premiéra Andreje Babiše. 

I když není hned nutno naskakovat do tramvaje řízené aktivistickými novináři a politiky, kteří hlásají konec demokracie a ovládnutí justice oligarchickým samovládcem, objektivní pozorovatel nemůže tento čin klasifikovat jako politicky šťastný. Babiš je možná schopný manažer a pracovitost mu neupírají ani jeho protivníci. Krizový management ale neovládá vůbec. Jeho následné mediální vystoupení, kde opakoval teze o výmyslech kolem staré kauzy a zdůrazňoval, že kdyby nebyl premiérem, tak by po nějakém Čapím hnízdě neštěkl pes, to vše ukazuje, že se z dosavadního průběhu aféry vůbec nepoučil.

Může ho uklidnit nadcházející akce spolku Milion chvilek pro demokracii. Dosavadní akce tohoto uskupení nesly všechny znaky předem připravené spontaneity: odznáčky a předtištěné letáčky, pořadatelská služba, to vše silně připomínalo první máje z dob Milouše Jakeše. Hulákání pod taktovkou Andreje Babiše ze Strakovky nevyžene.

Jiná věc je, že jestli Benešová opravdu vrchního státního zástupce Pavla Zemana vyhodí, pak nastane chvíle nikoli na organizovanou spontaneitu Milionů chvilek pro demokracii, pak nastane chvíle na budování barikád. Nutno ale dodat, že nikde není žádný zjevný důvod, proč by Marie Benešová měla Pavla Zemana odvolávat. Vždyť JUDr. Zeman nastoupil po Renatě Vesecké, kterou právě Benešová obvinila z účasti na justiční mafii a byla hlavní příčinou jejího odchodu z postu vrchního státního zástupce.

Andrej Babiš by měl pochopit, že jediné východisko z krize kolem Čapího hnízda je řádný soud s maximální mírou veřejného dohledu. Vše ostatní je jenom vrstvení jedné blamáže na druhou.

Aston Ondřej Neff


Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.