3.7.2020 | Svátek má Radomír


Hlasujte, nabádají prezidenti

10.5.2019

Od evropských velevoleb nás dělí dva týdny a také u nás se spustila ne moc hlasitá a viditelná předvolební kampaň. Prezidenti 21 států z evropské sedmadvacítky, respektive osmadvacítky podepsali společné prohlášení k občanům. 

Zajímavé je, že monarchie jsou vynechány, Belgie, Dánsko, Lucembursko. Nizozemsko, Španělsko, Švédsko a samozřejmě Velká Británie, je to jen doklad pestrosti složení, nikoli projev nějakého politického záměru. Záměr jednadvacítky hlav států je správný a též dobře načasovaný. V nadcházejících dnech se bude o volbách a o směřování Unie hodně mluvit a jde o to, aby to nebylo jen tak plané plácání a aby ty debaty měly nějaký efekt. Ten se bude realizovat právě ve volbách.

V uplynulém volebním období si naše veřejnost, přinejmenším ta zainteresovaná v politickém dění, mnohem více všímá dění kolem a uvnitř unijních orgánů, než tomu bylo dřív. Vždyť i na stránkách našeho Psa pravidelně potkáváme mimo jiné Pavla Svobodu a Tomáše Zdechovského - jejich postoje opravdu nejsou totožné, nicméně vždy to jsou seriózní a přínosné úvahy. Naučili jsme se sledovat naše poslance v EP, zdaleka ne všechny, jsou tam i spící, neviditelné figury.

Je to velká chyba a škoda, že se volí strany a nikoli jednotlivci. Kdyby bylo možné složit z toho štosu hlasovacích lístků jednadvacítku pro Brusel! Na tom mém by pánové Svoboda i Zdechovský nechyběli, ale neváhal bych zařadit komunistku Kateřinu Konečnou, například. Ale nejde to, musíme volit stranické balíčky.

Předpovědi jsou mlhavější než v jakýchkoli jiných volbách. To proto, že se počítá s nízkou až prachnízkou účastí a pokud se voličů sejde jak na pivo, bude více méně záležet na okamžité lokání konstelaci, kdo se umístí. Předpokládá se, že nejúspěšnější bude ANO. To má několik důvodů. ANO má svůj cca třicetiprocentní fanklub, děj se co děj, a ten se prosadí i v těchto volbách. Navíc se Andrej Babiš na mezinárodní politické scéně viditelně angažuje. To mu nemohou upřít ani ti, kdo by ho nejraději rozemleli do Kosteleckých párků a sežrali bez křenu. Přitom je to paradoxní, že Babiš přinejmenším na naší scéně prosazuje autonomii a odmítá federalismus a jeho ANO je součástí bloku ALDI, což je tahoun všeho, co se obecně v Čechách kritizuje, to je federalistická snaha, liberalismus vůči imigraci a klimatické třeštění. To ale jsou ty paradoxy, pane Vaněk, ty jsou trvalým průvodcem na cestě naší politické káry.

Čím větší účast, tím rostou šance seriózním politickým subjektům. Bylo by dobře, kdyby se tato idea stala osou debat, které povedeme ve dvou týdnech, jež nás dělí de dnů voleb.

Aston Ondřej Neff


Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.