6.4.2020 | Svátek má Vendula


Hlas rozumu z vlády

16.8.2019

Je to překvapující, ale i to se stává – v poslední době to bývá spojeno s osobou nového ministra průmyslu Karla Havlíčka. Na něm je sympatické i to, že šel do politiky až poté, co se zbavil svého podnikání. Dnes a v téhle zemi to není žádná záruka, tady je každý podnikatel jednou nohou v kriminále a dopaden může být i po letech kvůli kravině, o které ani netušil, že existuje. Nicméně snaha je chvályhodná.

Ministr Havlíček odpovídal na otázky iHnedu a vyjádřil se jednoznačně v tom smyslu, že se bez jaderné energetiky nedá odejít od uhlí. Což je prostinká pravda, dokonce i Greta Thunbergová na to přišla a odvážila se to veřejně říct, hned ji okřikli. Samozřejmě, protože budoucnost nepatří aluminiu, jak si myslel Cimrman, ale větrníkům. Havlíček připomněl, že na solární dobrodružství doplácí stát 46 miliard a samozřejmě na něj doplácíme všichni v ceně elektřiny. Je tedy dobře, že je ve vládě člověk uvažující racionálně.

Našinec se ovšem musí hned ohlížet, jestli je to trvale udržitelná racionalita. Kontinentu se zjevně zmocňuje klimatická hysterie. V Německu mladí lidé bojkotují železniční trať s nákladem volkswagenů. Z dětství si pamatuju, jak nějaká – tuším francouzská - soudružka si lehla na koleje, aby zabránila průjezdu nějakého vojenského transportu. Učili jsme se o tom ve škole, ale vnímal jsem to jen okrajově, v deseti letech jsem o francouzské soudružky neměl žádný zájem, později by to bylo lepší, ale nesměl jsem k nim. Ta fanatická mládež se snaží Volkswagen srazit na kolena. Pokud by se jí to mělo podařit, a skrze elektromobily je to poměrně schůdná cesta, budou se divit, až nastane krize a místo pohodlného života v mamahotelu budou muset přiložit ruku k dílu.

Tolik jen na ilustraci převládajícího větru. Pan Havlíček je člen vlády, ale není vláda. Vládě šéfuje Andrej Babiš, který se zvolna stává čemusi podobnému plastelíně. Z jedné straně ho tiskne prezident, z druhého prohněte Brusel. Zatím se ve věci energetiky a elektromobilů choval rozumně. Kéž by mu to vydrželo.

Šlapanický masakr

U Šlapanic a v Tuřanech posypali pole Stutoxem II a otrávily se desítky zajíců. Dotyčný zemědělský závod jednal dle v té době platné vyhlášky a vše řádně ohlásil. Akorát že to neohlásil těm zajícům.

Aston Ondřej Neff


Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.