19.9.2019 | Svátek má Zita


Hlas rozumu z vlády

16.8.2019

Je to překvapující, ale i to se stává – v poslední době to bývá spojeno s osobou nového ministra průmyslu Karla Havlíčka. Na něm je sympatické i to, že šel do politiky až poté, co se zbavil svého podnikání. Dnes a v téhle zemi to není žádná záruka, tady je každý podnikatel jednou nohou v kriminále a dopaden může být i po letech kvůli kravině, o které ani netušil, že existuje. Nicméně snaha je chvályhodná.

Ministr Havlíček odpovídal na otázky iHnedu a vyjádřil se jednoznačně v tom smyslu, že se bez jaderné energetiky nedá odejít od uhlí. Což je prostinká pravda, dokonce i Greta Thunbergová na to přišla a odvážila se to veřejně říct, hned ji okřikli. Samozřejmě, protože budoucnost nepatří aluminiu, jak si myslel Cimrman, ale větrníkům. Havlíček připomněl, že na solární dobrodružství doplácí stát 46 miliard a samozřejmě na něj doplácíme všichni v ceně elektřiny. Je tedy dobře, že je ve vládě člověk uvažující racionálně.

Našinec se ovšem musí hned ohlížet, jestli je to trvale udržitelná racionalita. Kontinentu se zjevně zmocňuje klimatická hysterie. V Německu mladí lidé bojkotují železniční trať s nákladem volkswagenů. Z dětství si pamatuju, jak nějaká – tuším francouzská - soudružka si lehla na koleje, aby zabránila průjezdu nějakého vojenského transportu. Učili jsme se o tom ve škole, ale vnímal jsem to jen okrajově, v deseti letech jsem o francouzské soudružky neměl žádný zájem, později by to bylo lepší, ale nesměl jsem k nim. Ta fanatická mládež se snaží Volkswagen srazit na kolena. Pokud by se jí to mělo podařit, a skrze elektromobily je to poměrně schůdná cesta, budou se divit, až nastane krize a místo pohodlného života v mamahotelu budou muset přiložit ruku k dílu.

Tolik jen na ilustraci převládajícího větru. Pan Havlíček je člen vlády, ale není vláda. Vládě šéfuje Andrej Babiš, který se zvolna stává čemusi podobnému plastelíně. Z jedné straně ho tiskne prezident, z druhého prohněte Brusel. Zatím se ve věci energetiky a elektromobilů choval rozumně. Kéž by mu to vydrželo.

Šlapanický masakr

U Šlapanic a v Tuřanech posypali pole Stutoxem II a otrávily se desítky zajíců. Dotyčný zemědělský závod jednal dle v té době platné vyhlášky a vše řádně ohlásil. Akorát že to neohlásil těm zajícům.

Aston Ondřej Neff


Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.