4.2.2023 | Svátek má Jarmila


Hlas rozumu, ale…

17.10.2019

Premiér Andrej Babiš podpořil rozšíření obou našich atomových elektráren, jak v Dukovanech, tak v Temelíně. Dostavba se musí prosadit, i kdybychom měli porušit evropské právo, řekl doslova. Ve stejnou dobu se veřejně vyjádřil ve stejném duchu ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. 

Je si skoro jistý, že nás rozšíření Temelína nemine, řekl doslova v rozhovoru se serverem iDnes. Navíc řekl Babiš, že jsme rozšiřování atomové energetiky zaspali.

Zaspali. To není to správné slovo. Náš systém je nastaven tak, že se nedá postavit prakticky nic. Stejně jsme zaspali stavbu dálnic, zaspali jsme rozvoj železnic, zaspali jsme výstavbu bytů. S několika málo výjimkami, jako je skandálně předražený tunel Blanka v Praze, se v Česku za třicet let nepostavilo prakticky nic, co by překračovalo rozměr nějaké běžné údržby. Proto můžeme být klidní a řeči o vzdoru vůči evropskému právu nás nemohou vyvést z míry. Nehrozí, že na nás Brusel pošle nejezdící německé tanky Leopard, osazené vojáky v těhotenských uniformách. Žádné atomové elektrárny se stavět nebudou, protože se nebude stavět nic. Kdyby totiž v našem systému bylo možné něco s velkým rozměrem a rozmachem stavět, už dávno by se to stavělo – to je ta prostá logická úvaha.

Nicméně záměry pánů Babiše a Havlíčka jsou správné. Ty politické síly, které jakýkoli civilizační rozvoj sabotují, se rády odvolávají na vědu. Přitom právě vědci podporují jadernou energetiku. Vědci podporují genetické inženýrství – kdybychom se měli podívat do jiné oblasti, na zemědělství. Věda a rozum jdou dohromady, bohužel vítězí pověry a fanatismus. Ten nedovoluje žádný rozvoj, a tudíž tato vláda i příští vlády budou dělat zrovna to, co dělaly doposud všechny vlády předchozí: budou to vlády udržovací, které budou státní stroj udržovat jakž takž v jakémsi přijatelném chodu.

Což zase není tak úplně špatné.

Zeman do nemocnice

Prezident Miloš Zeman jde do nemocnice. Když jde někdo do nemocnice, sluší se mu popřát brzké uzdravení. Jelikož podle sdělení svého i svého viceprezidenta je zdráv jako řepa, není mu co popřát.

Aston Ondřej Neff