11.5.2021 | Svátek má Svatava


Diskuse k článku

Heroický boj Theresy May

Jak se čekalo, navržená dohoda Británie s Evropskou unií neprošla britským parlamentem. Premiérka má ještě nějakou teoretickou možnost dohody, nicméně tvrdý brexit provázený nepředvídatelnými následky je reálnější víc než cokoli jiného.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Němec 16.1.2019 1:09

Re: On ten tvrdý Brexit bude je trochu chaosu a potom se to srov

Píšou, že občané EU tam a nebo Britové tady nebudou mít právní rámec. Asi je to pověsí do vzduchoprázdna. :-)

P. Vandas 16.1.2019 1:13

Re: On ten tvrdý Brexit bude je trochu chaosu a potom se to srov

:-):-):-) Právní rámec je horší než drátem do oka. Dokud budou dostávat Britové své penze, tak v EU přežijí i bez něj:-):-):-)

S. Sidlichovsky 16.1.2019 0:48

Brexit ještě jednou

Ta porážka Teresy May mohla asi být přeci jen trochu mírnější, kdyby táboru "NE" překvapivě nepřispěchali na pomoc hlavy opravdu nečekané.

Prvním byl francouzský prezident, patrně zoufale shánící nějaké kladné body doma.

Na EU summitu v Bruselu: "Opatření, která byla navržena pro zabránění "tvrdé" hranice v Irsku použijeme jako páku pro zajištění volného přístupu našich rybářů do britských vod".

Sabine Weyand (zástupce Barniera - hlav. EU vyjednavače) se jen chtěla pochlubit svojí vyjednávací schopností v dopise hlavám všech 27 členských států. "Měli bychom mít tu nejlepší vyjednávací pozici pro příští jednání s UK. To vyžaduje celní unii jako základ příštího vztahu. UK se musí přizpůsobit ve svých pravidlech, ale EU si zachová celé řízení (ovládání, kontrolu).

Věřte těm zmetkům jediné slovo, ale na vlastní nebezpečí.

P. Vandas 16.1.2019 0:51

Re: Brexit ještě jednou

Británie by musela kapitulovat a tomu já nevěřím. :-):-):-)

S. Sidlichovsky 16.1.2019 13:20

Re: Brexit ještě jednou

Pane Vandasi, nejsem si jist jestli Vám teď rozumím. Pokud myslíte tu vizi Weyand, pak souhlas.

P. Vandas 16.1.2019 0:41

Mluvící hlavy nám předkládají hororové představy, když

... nebude po jejich. Dohoda o smírném Brexitu je jen trochu zpřísněná verze Lisabonské smlouvy a vůbec se nedivím Britům, že ji odmítli. Pokud má mít Brexit smysl, tak musí být tvrdý Brexit. Vůbec bych se jej nebál, neb naopak múže být novým impulsem pro zkostnatělou a zabedněnou ekonomiku především EU. Jestli má někdo důvod skutečně se obávat, tak je to byrokratický aparát v Bruselu. Takových změn, jako Brexit, zažila světová ekonomika celou řadu a vždy to spíše vedlo k oživení, než k nějakému kolapsu. Jsem optimista , právě v případě odchodu Británie bez dohody. :-):-):-)

Z. Koutecký 16.1.2019 1:42

Re: Mluvící hlavy nám předkládají hororové představy, když

Myslím, že britští poslanci neschválí ani tvrdý Brexit a bude se konat nové referendum. Vše je pro to připraveno, britský nejvyšší soud již dříve rozhodl, že nové referendum se konat může. Nekonečné a bezvýsledné tahanice kolem prvního pokusu o Brexit jistě poslouží jako dobrá argumentace pro odmítnutí dalšího pokusu o Brexit.Lidi v Británii jsou z toho zmatku a nejistoty asi už dost otrávení. Hlavní propagátoři Brexitu se už dávno stáhli ze scény. EK naroste hřebínek a začne všem tvrději přitahovat otěže. Volby do EP na tom moc nezmění,ať dopadnou jakkoliv, protože kompetence EP jsou minimální, nemá ani legislativní iniciativu. Maximálně budou nějaké změny ve složení EK, ale od toho nic převratného neočekávejme. Komisi, včetně předsedy navrhuje Evropská rada, která také komisaře, po schválení Komise jako celku Evropským parlamentem, jmenuje do funkcí kvalifikovanou většinou. Ještě se nestalo, aby EP kandidátku předloženou Evropskou radou neschválil.

P. Vandas 16.1.2019 2:00

Re: Mluvící hlavy nám předkládají hororové představy, když

Možné je všechno, nicméně na nové referendum není dost času. Názorová shoda na jakémkoli řešení není v dohledu a tak tvrdý brexit bude spíše důsledkem nečinnosti, než záměrem. Ale nejsem žádný znalec britských poměrů a tak se nechám překvapit. :-):-):-)

J. Pospíšil 16.1.2019 16:59

Re: Mluvící hlavy nám předkládají hororové představy, když

Brexit bez dohody není vůbec katastrofou. Takových rozchodů už lidstvo zažilo tisíce. Opravdu to nebude nijak výjimečná událost v dějinách. Čas ukáže, co je třeba upravit smluvně, to se pak, pokud bude oboustranný zájem, upraví. Kontrola pasů na hranicích a celní kontrola je ve skutečnosti daleko obvyklejší ve světě, než její neexistence. Obvykle se časem, snad s výjimkou letišť a Izraele, kde se provádí dost důsledně, sama změní na namátkovou a výběrovou. Na hranicích pracují lidé a ti ve skutečnosti přizpůsobí smlouvy na navyklé způsoby.

Já se spíš bojím toho, že tyto řeči o katastrofě odchodu "na tvrdo" jsou propagandou, která má Brexit zmařit. Když někdo něco nechce, tak jsou nedozírné a katastrofální následky vždy v propagandě použity. Já si třeba vzpomínám na ty řeči o tom, jak federální armádu nepůjde rozdělit. A šlo to hladce. Byl jsem u toho. Našim následovníkům se dokonce podařil husarský kousek, že vybudovali úřední orgány armád větší, než byly ty federální a jinak armády mimo výstavních jednotek vlastně zrušily.

Když bude třeba na kontinentě něco britského, tak to nějaká firma doveze a naopak. Jen to bude o to škození orgány unie dražší. Pak bude na zákazníkovi, jestli to koupí nebo ne. Obchod se neprovádí z přátelství, ale za peníze, protože někdo něco potřebuje a někdo něco nabízí.

Britanie to zvládne, tak jak jsme to zvládli my.

Anebo se Mayové a EU povede ten Brexit na čas zmařit. Obě možnosti jsou otevřené.

P. Götze 16.1.2019 0:23

RE

Kolik procent naseho exportu slo do RVHP? Vi to nekdo? A znamenalo to snad, ze bez toho neprezijem a musime za kazdou cenu zustat?

V. Štěpánek 16.1.2019 0:22

Astonova víra

Astone, odchod dvou zmetků nic nezmění. Stávající systém EU je nereformovatelný. Kvantum ekonomicky namotivovaných lidí na toto uspořádání je značné, proto zlom nebude bezbolestný.

M. Krátký 16.1.2019 0:09

Levičácké řízení EU nemá šanci na přežití

jsme velmi dobře poučeni z historie posledních 150 let -když se o řízení společnosti pokoušely "nějaké" kapacity jako byli Lenin, Hitler, Stalin až po současné zmetky z vedení EU - od podpisu Lisabonské smlouvy jede celá EU z kopce a brzdy už dávno shořely - dobrou noc

M. Malovec 16.1.2019 0:09

Je tragické

jak se zmetkům EU podařilo sjednotit nevolníky proti nevolníkovi. Měli bychom se stydět. Jednou tak dopadneme i my.

K. Nový 16.1.2019 0:06

Británie v EU nezůstane

Británie v EU nezůstane, bude úspěšná mimo EU, a bude krásným příkladem, že blázni v Evropské komisi neví, která bije.

Něco jako Jugoslávie a zbytek socialistického bloku.

J. Holíček 16.1.2019 7:04

Re: Británie v EU nezůstane

Dobrá úvaha a dobrý příměr. :-))