25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

Heroický boj Theresy May

Jak se čekalo, navržená dohoda Británie s Evropskou unií neprošla britským parlamentem. Premiérka má ještě nějakou teoretickou možnost dohody, nicméně tvrdý brexit provázený nepředvídatelnými následky je reálnější víc než cokoli jiného.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 16.1.2019 11:05

Re: Plkáte tady a zatím

To není možné. Ducko-mrázko-kejlo-kovarčíko-atd-babiš říkal, že ne... Dzp.

D. Green 16.1.2019 10:29

Demokracie je křehká,

pravila Bára Štěpánová. Proto s ní (s demokracií) pražská kavárna, jejíž je umělecká fronta významnou součástí, zachází jak s kopacím míčem? Když jsou lidé z okolí Báry dnes tak horliví obránci té křehké věci, proč prakticky titíž umělci v drtivé většině podepisovali Antichartu a podporovali tak z hlediska demokratických principů násobně horší režim?

https://goo.gl/CYUz5w

R. Neveselý 16.1.2019 10:43

Re: Demokracie je křehká,

Taras zátaras lže, Štěpánová a "lidé z okolí Báry" Antichartu nepodepsali.

To udělali hlavně Mylošovi oblíbenci, za což je po zásluze vyznamenal.

P. Forejt 16.1.2019 10:47

Re: Demokracie je křehká,

Bára to tak prostě má ...pravá i levá hemisféra jí spadly do podprsenky. Ale ti další ( Hřebejk, Geislerová, Svěrák, Třeštíková a další) jsou na tom podobně ...n-tssss

K. Janyška 16.1.2019 10:56

Re: Demokracie je křehká,

Demokracie je v první řadě omylem. Je totalitou většin vůči jednoltivci. Pokaždé jiných proti pokaždé jinému. Musíme k demarchii, tedy vládě soukromého práva nade vším a nad každým... Dzp.

R. Brzák 16.1.2019 10:28

ad pan Prokop - " hloupí nebo vystrašení - výsledek stejný"

Ano. Jenže když chci o něčem přesvědčit hlupáka, musím ho buď ohlupovat dál, nebo ho vzdělávat. Zatímco vystrašeného mohu jen uklidnit...

Pan Janyška (pro mně z dobrého záměru) zkouší všechny kolem sebe vzdělávat. Jenže mluví s lidmi, jako by byli hlupáci. Oni jsou přitom vystrašení. Když je vystrašený konfrontován se svou údajnou hloupostí, jeho strach se jen zvětší - a začne útočit. Pan Janyška pak, pod vlivem jejich protiútoků, sám podléhá strachu - a vrací jim stejnou mincí.

M. Prokop 16.1.2019 10:32

Re: ad pan Prokop - " hloupí nebo vystrašení - výsledek stejný"

Jo, to souhlasím.

P. Forejt 16.1.2019 10:35

Re: ad pan Prokop - " hloupí nebo vystrašení - výsledek stejný"

můj tatík říkaval : ..nebav se s volem, když nemáš v ruce klacek.

Rčení, které platí v každé době a politické konstalaci ...n-tssss

K. Janyška 16.1.2019 10:25

Kéžby... Dzp.

https://echo24.cz/a/SHPeE/premierka-mayova-na-kolenou-odmitnuti-jeji-dohody-priblizilo-tvrdy-brexit

P. Kučera 16.1.2019 10:24

Na počátku bylo...

VB je bývalá supervelmoc, se svými koloniemi říše, nad níž slunce nezapadalo. Toto vědomí v Britech přežívá, i když skutečnost je už nejméně celé století zcela jiná. Toto vědomí = emoce bez reálného obsahu. Tím se ale vysvětluje, proč byla VB tak sveřepá při vstupu do EU, tedy společenství několika desítek států coby rovný s rovným, navíc pak za situace, kdy by už nebyla ani ekonomickým lídrem. Tolik prvotní psychologicko-sociální důvody brexitu.

Ale vlastním spouštěčem bylo nešťastné rozhodnutí premiéra D. Camerona, který se rozhodl vyřešit vnitrostranické pnutí mezi konzervativci celostátní referendem, v němž se měla složitá problematika vyřešit jednoduchou otázkou. D.C. přitom vůbec nepochyboval, že výsledkem bude setrvání v EU. Ale předcházela několikaměsíční emocionálně vypjatá kampaň, kde např. Farage užíval naprosto lživých argumentů pro vystoupení. Rozhodl tedy ne rozum, ale emoce, a jak dnes vidíme, tak emoce rozhodly i včera.

Jaké je z toho poučení pro nás? Musí to být velice silné varování před referendy v takto závažných otázkách, protože ani tak stará demokracie není proti dezinformacím a emocím imunní. Je to poslední tečka za kdysi tak "hrdým Albionem", ke kterému jsem měl většinu života z různých důvodů velkou slabost. A zároveň je to výzva k radikální změně ve struktuře a fungování EU. Základní chyba? EU byla vybudována jako politický projekt, který ekonomiku dost podcenil - zvláště při spuštění společné měny, která, pokud není doplněna také společnou fiskální politikou, nemůže dlouhodobě obstát. Bude se EU chovat racionálně, nebo bude následovat VB v jejích emocích?

Dobrý den.

M. Prokop 16.1.2019 10:43

Re: Na počátku bylo...

Tam je otázka, co je příčina a co následek. Zda mají Britové nějaké v průměru odlišné myšlení proto, že měli Impérium, nebo měli Impérium proto, že to v průměru odlišné řešení. Jinak mi ale připadá, že se se ztrátou velmocenského statutu vyrovnávají lépe, než Francouzi nebo Rusové. Sveřepost by asi vycházela spíš z demokratické tradice, v GB na jiném, méně vrchnostenském základu, než je ta kontinentální.

Cameron v podstatě neměl jinou možnost, bez referenda by měl za chvíli půlku konzervativců v UKIP. A existující problém, špatný vývoj v EU, nezmizí nevyhlášením referenda. Cameron možná doufal v nějakou alespoň částečnou nápravu poměrů v EU, ale doufal marně.

Poučení pro nás? Nekonáním referenda problém nezmizí, jen bublá pod pokličkou. Desinformace se valí z obou stran, ta EUnijní je šíří dokonce i za peníze svých odpůrců, má pod palcem systém.

EU byla vybudována jako politický projekt, nemající v dnešní podobě politický podklad, tedy politický národ EUnijní. Proto nefunguje a fungovat nebude. Zvláště, pokud je i ta ekonomika podřizována ideologii, federativní a zelené, pro oboje nejsou podmínky. Racionální chováí by bylo vrátit se tam, kde jsou občané EUnijních států ještě schopni daný stav přijmout, tedy spolupráce států. Na to ale není naděje, příliš mnoho lidí, dnes si dobře žijích, muselo přiznat chybu a "jít od válu".

M. Prokop 16.1.2019 10:45

Re: Na počátku bylo...

že to v průměru odlišné myšlení

R. Brzák 16.1.2019 11:02

Re: Na počátku bylo...

přesně tak.

J. Kombercová 16.1.2019 10:50

Re: Na počátku bylo...

Referendum ano, ale v takto závažných otázkách by pro ANO či NE měla rozhodnout silná nadpoloviční většina, tedy ne 49 : 51, i účast v referendu by měla být silně nadpoloviční. Potom ta vítězná strana má přece jen větší váhu.

K. Němec 16.1.2019 11:07

Re: Na počátku bylo...

Nadpoloviční (nebo i vyšší) účast v referendu bych schvaloval, ale nadpoloviční většina hlasů je dána matematicky, tu bych nechal být.

M. Prokop 16.1.2019 12:07

Re: Na počátku bylo...

A dopadne-li to 49/51 a nebude to rozhodnutí, tak tím problém zmizí?

J. Schořík 16.1.2019 10:23

Je to jednom obchod a politika

Britové se rozhodli odejít a už to pevné rozhodnutí je pro vyjednávání nevýhoda (protože si sami zavřeli další možnosti), pak pod tlakem vlastní veřejnosti (nebo její exitové části) určili termín odchodu - to byla další chyba (jenom si zase sami zhoršili pozici), protože se dostali pod časový tlak. Následně zjistili, že ze těchto podmínek nevyjednají nic extra výhodného a sami to včera odmítli :).

Nebyl a není žádný důvod očekávat, že k nim EU v rámci jednání bude přistupovat jinak než třeba k Norsku a Švýcarsku a tyto země měly na jednání mnohem více času a možnosti lavírování. Teď snad ukážou Britové pevnou páteř a odejdou t vrdým brexitem, čímž přestanou být finančním centrem pro Evropu, ztratí pozici jako vstupní brána (zejména Irsko) řady velkých amerických firem do Evropy, přijdou o statut země ve které se usídlují ve velkém pohádkově bohatí Saudové a Rusové a přijdou o levnou pracovitou sílu z východní Evropy (tomu ale mohou ještě zabránit, je to konečně věc vnitrostátního práva). Rozhodně budou pod velkým tlakem na roztržení protože ani Irové ani Skotové ani Welšané nebudou z tohoto novvého stavu nijak nadšeni..

Určitě se z toho nějak vzpamatují, třeba dovozem pracujících i kapitálu z bývalého Commonwealthu, ale rozhodně to bude trvat :).

U nás v EU dojde k dalšímu posílení Francie a Německa a nejspíš užší integraci. Jestli s námi nebo bez nás je lhostejno, buď budeme poslouchat jako člen, nebo jako spolupracující stát.

Brexitem jsme prohráli všichni. Britové o kousek víc.

P. Forejt 16.1.2019 10:31

Re: Je to jednom obchod a politika

chlape, co to melete ?? Norsko bylo měkolikrát vyzváno, ale referendem to jednoznačně zamítlo. A o Švýcarsku se Bruseláci nikdy ani nepokoušeli, protože věděli, jak by dopadli.

Takže si to ujasněte, tvrdým brexitem nikdo nic neprohrál. Britové prostě již nechtějí být vazaly ...n-tssss

J. Schořík 16.1.2019 10:34

Re: Je to jednom obchod a politika

Melu si co chci :).To i Vy. A i Norové i Švýcaři jsou ve velmi podobné pozici která byla Britům nabídnuta, prostě musí plnit všechny evropské normy aniž by o nich mohli nějak polemisovat a podle dohody přispívat.

Takže si to ujasněte Vy. Tvrdý brexit není najěká apokalypsa ale prohráli všichni, nejvíc ovššm Britové, kteří už nebudou "vstupní bránou anglofonního světa" do EU. To je bude hodně bolet.

R. Sorge 16.1.2019 10:32

Re: Je to jednom obchod a politika

... ztratí pozici jako vstupní brána (zejména Irsko) řady velkých amerických firem do Evropy ...

Irsko taky vystupuje z EU nebo si pletete Irsko a Severní Irsko ?

J. Schořík 16.1.2019 10:35

Re: Je to jednom obchod a politika

Jo, vypadlo mi Severní..

R. Sorge 16.1.2019 10:38

Re: Je to jednom obchod a politika

Ale velké americké firmy podle mne sídlí v Irsku (nikoliv v Severním Irsku) kvůli nízkým daním. Takže v tomto ohledu se toho moc nezmění.

J. Schořík 16.1.2019 10:40

Re: Je to jednom obchod a politika

Máte pravdu. S tím nic nenadělám.

Bez GB budou nicméně muset třeba akceptovat evropská pravidla duševního vlastnitctví :). Prostě přestane platit spousta výjimek kvůli GB..

R. Sorge 16.1.2019 10:45

Re: Je to jednom obchod a politika

To je možné, ale to poněkud dost odkláníte.

R. Brzák 16.1.2019 10:35

Re: Je to jednom obchod a politika

Toto vše je pravděpodobné. Ale z krátkodobého (čtyři pět let) hlediska. Britové mají veliké možnosti a také dlouhou tradici samostatného jednání. Nepochybuji, že budou prosperovat.

EU mohla na odstředivé tlaky reagovat rekonstrukcí. Ale nechtěla. Otázka zní, zda se dá vůbec od obrovské moci očekávat, že své umenšení bude chtít připustit. Pro mne je odchod GB škoda z krátkodobého hlediska - protože jako kverulant by zvyšovala tlak na změnu uvnitř systému, ve kterém jsme také my. Z dlouhodobého hlediska ale bude Británie příkladem, že odejít lze...

J. Schořík 16.1.2019 10:38

Re: Je to jednom obchod a politika

Myslím, že mluvíte o nějakých idelaizovaných Britech z časů dávno minulých. Dneska nanich žádný dravý kapitalismus nepozoruji :). Určitě budou příkladem, ale obávám se že spíše odstrašujícím, jedině snad že by přišla nějaká další železná lady..

R. Brzák 16.1.2019 10:47

Re: Je to jednom obchod a politika

Já nevěřím na zachránce spasitele (krom Ježíše). Ale věřím, že my lidé pod tlakem ze sebe vymačkáváme to nejlepší. A Britové pod tlakem budou. Otázka zní, jestli se dokáží zbavovat i tam proniknuvší vysoké míry státního socialismu. Mohli by, protože mají dlouhou tradici samostatného jednání, jsou tedy více "strachu odolní" (oproti tomu my, středoevropané, jsme naopak více strachu podléhající, protože máme dlouhou tradici nesvobody, tedy závislosti na státu).

P. Forejt 16.1.2019 10:41

Re: Je to jednom obchod a politika

opakuji - nikdo nic neprohrál. Musí a budou platit normální a standardní vztahy mezi GB a ostatními státy, založené na bilaterálních smlouvách, obchodu a vzájemné pomoci. Žádné dotace, regulace, vazalství ....a tak přece to chceme i my.

Samozřejmě, že budou nutně vráceny hranice a činnost s nimi spojená ...tedy kontrola osob, zboží, atd. ...a to chceme také !!

M. Prokop 16.1.2019 10:47

Re: Je to jednom obchod a politika

Termín prakticky určuje LS.

J. Schořík 16.1.2019 10:49

Re: Je to jednom obchod a politika

Ne. Termín zvedli sami. Nikdo po nich nechtěšl aby podali žádost o vystoupení a kdy, to byla jejich vnitřní věc..