8.10.2022 | Svátek má Věra


Hejtmani zahájili ofenzívu

27.8.2022

Jsme ve válce, nemůžeme rezignovat na boj. Toto nejsou slova premiéra Petra Fialy, přezdívaného Mlčoch, nýbrž Martina Kuby, jihočeského hejtmana za ODS, šéfa Asociace krajů. Nelze si při tom nevzpomenout na situaci z vrcholící krize, kdy opoblok vedený Fialou ve snaze namydlit schody vládě Andreje Babiše sabotoval snahy o řešení covidové epidemie a odmítal prodloužit mimořádná opatření. „Nedá se mluvit o krizi, ale o kolapsu,“ řekl dále Kuba. Kraje navrhují spící vládě, aby zastropovala ceny energií například na 75 procent obvyklé spotřeby, aby byli lidé motivováni šetřit.

V blízké době se ukáže, zda jde o silácké gesto lokálních politiků bez celostátní exekutivní pravomoci, o vlamování do otevřených dveří (vláda vysílá signály, že něco chystá) anebo o vznik alternativní platformy.

Na okraji toho všeho se objevila výzva z nečekané strany: Piráti vyzývají k jednání s Německem a EU o evropské pomoci domácnostem s drahými energiemi i zprovoznění jaderných elektráren (viz jejich proklamaci na oficiálním stranickém webu). Navrhují jednání s Německem – velmi správně, protože Německo svou dosavadní politikou zavinilo tuto situaci , nese plnou odpovědnost a každé řešení musí jít přes Německo a v souhlasu s ním. „Za prvé je nutné jednat s členskými státy EU, aby dočasně udržely provoz maxima jaderných elektráren. A zprovoznily ty, které nyní nefungují. Není možné spoléhat na dovoz energií z jiných evropských zemí, které budou mít pravděpodobně také nedostatek. Vláda musí jednat s kancléřem Německa Olafem Scholzem, aby dočasně odstoupil od plánu vypínání jaderných elektráren. Stejně tak nabídnout i se Švédskem či Belgii pomoc Francouzům v opravě jejich jaderných reaktorů, neboť polovina z nich kvůli odstávkám nyní nevyrábí,“ píše se v prohlášení.

Piráti v této chvíli chystají stranické referendum, zdali mají dál být ve vládě s ministrem vnitra, který svěří tajnou službu kamarádovi (tykají si) s komplicem gangstera Krejčíře. Vekou, pokud vůbec nějakou, sílu nemají. Ovšem pozor, v krizových dobách se síly rády mění v nesíly a naopak z nesíly se může stát síla, že nestačíme mrkat. Tyhle procesy mohou být velmi rychlé. A to je pořád ještě teplo.

Aston Ondřej Neff