Neviditelný pes

Hanu Lipovskou se nepodařilo vyštvat

8.2.2020

Volební výbor dolní sněmovny probral nabídku kandidátů a zvolil užší výběr jak do rozhlasové, tak do televizní rady. Do televizní jsou mimo jiné vybráni ekonomové Pavel Kysilka, Vladimír Pikora a Hana Lipovská, všichni tři jsou veřejnosti velmi dobře známi a těší se značnému respektu. Ze zveřejněných jmen jsem zaznamenal Luboše Xavera Veselého a s mimořádným potěšením i Martina Schmarcze.

Bezprecedentní poprask se strhl kolem Hany Lipovské. Skupina devatenácti pokrokových senátorů, jistě že nechyběl Jiří Dienstbier a Marek Hilšer, napsala otevřený dopis vyslovující nad nominací podiv. Za záminku si vzali pochybovačné výroky Hany Lipovské o smyslu veřejnoprávní televize. Byla to dozajista jen záminka, Hana Lipovská často publikuje, mimo jiné i u nás na Psu. Naposledy se vyjádřila kriticky k Milionu chvilek pro demokracii a před tím hájila V4, odmítala euro a odmítla mýtus o čecháčkovství – to je přece dostatečný důvod, proč ji upálit! Polínka na hranici se našla snadno a nezbylo než najít sirky. Ty se nabídly samy sebou, byl to ten pochybovačný výrok o smyslu České televize.

V kompetenci paní Lipovské nebylo, není a nikdy nebude zrušení České televize. Pokud bude parlamentem zvolena, její primární úkol bude dohled nad hospodařením a ten může zdatný ekonom dobře vykonávat, ať ČT miluje, nebo o ní pochybuje. Naopak si myslím, že kdo ji miluje, bude mhouřit oči nad eventuálním mrháním penězi koncesionářů, takže logika napovídá, že skeptický kontrolor je dobrý kontrolor, protože nebude mít sklony k nadržování.

Věc má ještě jednu rovinu.

K ustavení obou rad je stanovena demokratická procedura. Pánové Dienstbier, Hilšer a další se pokusili předběžně kádrovat a apriorně vylučovat. Nejkomičtější na jejich postoji jsou jejich fráze o demokracii a svobodě slova. Oni naprosto otevřeně a jednoznačně ostrakizují odborně kvalifikovanou osobu za její názory a ohánějí se při tom demokracií a svobodou. Tak tohle dokáže jenom liberální demokrat.

Naštěstí zvítězila demokracie, tedy autonomní a neovlivněný soud pověřeného orgánu. Zbytek zůstává na sněmovně. Ta buď zařadí paní Lipovskou do šestice nových členů televizní rady, nebo nezařadí. Jistě to bude politické rozhodnutí, ale parlament je přece politický orgán, takže politické rozhodnutí mu nemůže nikdo vyčítat.

Štěpení společnosti pokračuje a nesměřujeme do klidných časů.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek