2.6.2020 | Svátek má Jarmil


Hamáčkova důvěra

4.6.2019

Jak se zachová sociální demokracie v dané situaci? Jan Hamáček v pondělí oznámil, že strana jím vedená nevidí důvod k hlasování o nedůvěře vládě. Naopak on sám důvěru v koalici s ANO vyslovil.

Jeho postoj je racionální. Hlasováním o důvěře nemůže nic získat. Vsadil vše na tu kartu, že přilepen k ANO a zezadu podpořen komunisty přesvědčí dostatečný počet voličů, že jeho partaj je pořád ještě schopna vytahat z veřejných peněz dostatek oběživa, aby ho rozesela plošně co největšímu počtu zájemců. Jiný smysl existence sociální demokracie není v současnosti patrný. Progresisté jim přešli k moderní ultralevicové straně Piráti a po příkladu Německa se dá čekat, že i Zelení by mohli zalovit v těchto řadách. Takzvaného obyčejného člověka vedou za ruku okamurovci, pokud je dost vyděšený z muslimských hord. Odchodem z vlády by mohla sociální demokracie snad získat kousek důstojnosti, ale opravdu jen malý, protože pak by dala najevo, že vstup do vlády byla fatální chyba.

S podporou Miloše Zemana může Andrej Babiš ustát i nejhorší možný scénář, tedy odchod koaličního partnera. Pořád je tu podpora komunistů a okamurovců, jedněm i druhým by nastala hvězdná hodina. Bylo by to ovšem pikantní, kdyby vládu miliardáře nachytaného při čachrování podpořil předvoj dělnické třídy sekundovaný partají, která proklamuje odvolatelnost politiků jako hlavní reklamní tahák. Kdo jiný než Babiš by měl být odvolán? To je otázka, kterou by si měl Tomio Okamura položit.

Co se změnilo

Zdánlivě je to všechno, jak bylo, ale ve skutečnosti je tu zcela nový faktor. Až dosud vše bylo ve sféře dohadů, novinových článků, řečí na demonstracích a proklamací politiků. Teď je tu ale dokument, byť předběžný, byť bez oponentury, byť bez oficiálního překladu – to je důležité, protože smysl anglických právních formulací se může od českých formulací velmi lišit.

Dokument, to ostatně je přesně to, po čem jsme zde v Neviditelném psu celou dobu volali: nikoli novináři, ale orgány státu mají mít rozhodující slovo. Že české orgány dodnes nic kloudného nevypotily, je smutné, a že dokument přišel z Evropské komise, tedy z vnějšku české státní správy, to je smutné dvojnásob.

Ale znovu|: je to dokument a to je ta zásadní změna.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.