19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Generální upšouknutí

25.6.2008

Protože naše odbory, tento relikt komunistického ROH, jsou spojeny se sociální demokracií takřka pupeční šňůrou, dá se na včerejší takzvanou generální stávku hledět jako na součást předvolební kampaně ČSSD a ne jako protest proti reformám. Copak naše vláda nějaké provedla? Kosmetické úpravy daní a třicetikorunový poplatek u lékaře, to jsou asi tak nejviditelnější změny prosazené ve sněmovně. A to mají být reformy? V podstatě nic jiného ani nepřipravuje, když ministr Julínek ty skutečně zásadní reformy odložil na neurčito. A že se v roce 2030 půjde o jeden, dva roky později do důchodu? Vždyť už dnes tvoří důchodci bezmála čtvrtinu obyvatelstva a někdo na ně vydělávat musí. Tak proti čemu vlastně odboráři protestují?

Boss ČMKOS a senátor za (světe div, se) sociální demokracii Štěch včera hrdě tvrdil, že stávky se zúčastnil milion pracujících. Po dřívějších zkušenostech s čísly hlášenými odboráři médiím se dalo směle předpokládat, že do stávky se zapojila sotva pětina, tedy nějakých dvě stě tisíc lidí, z toho řada pouze symbolicky. Protože ale sám Štěch později číslo upřesnil na 300 tisíc pracovníků, kteří skutečně přerušili práci, lze i náš odhad považovat za nadnesený. A jak probíhala stávka? V Praze odboráři na chvíli zatarasili balíky slámy jednu ulici, ozvaly se píšťaličky, některé úřady zavřely na hodinu vrata a taxikáři demonstrovali za zvýšení jízdného. Že hodinu nejezdily vlaky? No a co? Mnozí cestující se aspoň zaradovali, že do cíle dojeli nezvykle brzy...

Proč se tedy vlastně protestovalo? Jeden úředník prohlásil, že kdyby šlo o peníze, rád by se zapojil, ale do politicky motivované stávky ho nikdo nedostane – určitě nemluvil jen za sebe. Snad jediný jakžtakž pochopitelný důvod pro stávku se dal najít u lékařů ve fakultních nemocnicích. Tady chystá Topolánkova vláda - i přes premiérův slib - dost podstatnou změnu – jejich převod na akciové společnosti. Nic proti tomu, kdyby v tomto pytli nebylo ukryté velké šídlo - a nemusí jít jen o výnosná místa ve správních a dozorčích radách pro politiky a jejich nejrůznější přátele.

Existuje totiž podezření, že celý zákon se připravuje jako pláštík pro kšeft největší – pro prodej nemocnice na Karlově náměstí. Je rozložena v centru Prahy na mnohaakrovém pozemku, jehož cena se odhaduje na 150 – 200 tisíc korun za metr čtvereční. Budou-li ještě v době případného prodeje smět do věci mluvit památkáři, i jejich názor se dá obejít, obvodové zdi zůstanou, vnitřek se kompletně přestaví. Třeba na pětihvězdičkový hotel, jak je v kraji zvykem. Utržené miliardy pak spadnou do černé díry státního rozpočtu, namísto aby se za ně postavila nová, moderní nemocnice - a klidně na kraji města. Hlavně nesmíme podezřívat vysoké úředníky ani politiky, že by snad část peněz skončila v jejich kapsách – v našem naprosto transparentním, průhledném hospodářství nic takového přece možné není.

Přestože se tedy včera lékaři do stávky nijak houfně nezapojili, přinejmenším v případě fakultních nemocnic by se protest dal kvůli hrozbě vytunelování chápat jako oprávněný. Všichni ostatní stávkující jen sbírali politické body pro senátora Štěcha a jeho soudruhy. Ale ani oni si nijak zvlášť nepomohli, stávka to byla taková neslaná nemastná, nikoho nezabolela, jen pár politiků se mohlo ukázat v televizi.

Bylo to zkrátka takové generální odborářské upšouknutí.