1.7.2022 | Svátek má Jaroslava


Fialův projev – dvě shrnutí

23.6.2022

Neobvyklý formát promluvy k národu zvolil premiér Petr Fiala, aby oznámil balík opatření, jimiž hodlá vláda zmírnit dopad drahoty. Oznámené body jsou rozumné a pokud budou realizovány, je třeba je hodnotit pozitivně. Energetická suverenita je nutnost – Fiala nevysvětlil, jak chce dostat vláda ČEZ pod větší kontrolu, každopádně to hodlá udělat. Podpora bude plošná, vláda odložila ideologicky motivovaný koncept cílené podpory za každou cenu, i za tu, že ji lidé nebudou kvůli byrokratické složitosti raději chtít. Nicméně opravdu potřební se cílené podpory dočkají. Řízení má být zjednodušené, to je třeba uvítat především. Takže shrnuto, po věcné stránce bylo sdělení pozitivní.

Takové věci se ovšem obvykle lidem sdělují na tiskové konferenci. Když během dne bylo na všech kanálech hlásáno, že se premiér v osm večer obrátí k národu – tento pojem se v oznámeních skutečně opakoval, dalo se dokonce čekat, že se Fiala vyjádří k diskutovanému korupčnímu skandálu. Opravdu se ještě nestalo, aby doslova mafiánské sítě dosahovaly až do vládních úrovní, jeden ministr se musel poděkovat, pod ministrem vnitra a šéfem nejsilnější koaliční strany se křeslo houpá, to vše a mnohé další by si stanovisko předsedy vlády zasloužilo. Navíc, k národu obvykle promlouvá prezident, to je jeho role, kdežto předseda vlády je sice pověřen správou země ve prospěch všech občanů, ale jeho mandát plyne z parlamentu a ta se opírá jen o část občanů, tedy část národa. Ale budiž, Fiala zvolil tuto formu, snad aby mělo větší dopad jeho obvinění, že za všechno může minulá vláda, jelikož podcenila energetickou závislost na Rusku. Což je pravda s tím, že to platí o mnohých dalších vládách, zvláště pak o vládě německé, která do poslední chvíle před vypuknutím loupežnické války Ruska proti Ukrajině budovala druhou plynovou rouru, aby mohla Zeleným údělem zachraňovat svět před vyhlazením. Zkrátka, podcenili to mnozí a nebylo zaznamenáno, že by tehdejší opozice výrazně tlačila na vládu, aby trvala na norských dodávkách drahého plynu za situace, kdy ten ruský byl tak levný.

To je tedy druhé shrnutí Fialova projevu – když už se obrací k národu, někdo by mu měl prozradit, že třicet procent (dnes možná víc) občanů víc než jemu věří Babišovi, kterého v projevu označuje po Putinovi za hlavního viníka současné bídy. Z hlediska politického to není obratné, spíše kontraproduktivní.

Nicméně důležité je, že se po dlouhé době velebného mlčení vláda odhodlala ke konkrétním krokům, na něž veřejnost netrpělivě až hněvivě čeká.

Aston Ondřej Neff