28.10.2020 | Den vzniku samostatného československého státu


Faltýnkova politická odpovědnost

22.6.2020

Skandál kolem fungování Babišova ANO v Brně udělal velkou díru do štítu, jímž se principál oháněl proti útokům. Odrážel všechno s poukazem na to, že jde o komplot, kdežto že na rozdíl od předchozích garnitur je anonistické politické vedení neposkvrněné. A bác ho a ukáže se, že filiálka v moravské metropoli je nahnilá, když už ne prohnilá. 

Jaroslav Faltýnek brněnskou filiálku zakládal a ve skandálu je zapleten jeho junior. Už delší dobu se mluví o tom, že by měl nést politickou odpovědnost.

V našem politickém žargonu je braní politické odpovědnosti salónní označení aktu, kdy někdo sebere svých pár švestek a odchází. Podpořeno pak silnými slogany typu padni, komu padni a taky je oblíbený slogan v politice platí presumpce viny. Když tedy druhý muž ANO oznámí v televizi, že chce vyvodit politickou odpovědnost, pak je na místě čekat jeho demisi ze stranické funkce. V televizi ale na otázku, jak že si to braní politické odpovědnosti představuje, odpověděl vyhýbavě, že na jaře bude volební sjezd ANO.

Budiž, to je výsledek jednoho povídání v televizi. Jenže slovo vypuštěné z úst se nedá vzít zpátky. Pokud by měla akce převzetí politické odpovědnosti vypadat tak, že se bude čekat do jara 2021 v naději, že se do té doby ten anonistický smrad v Brně vyvětrá, pak to je přímo homeopaticky slabá politická odpovědnost a spíš než sebrání páru švestek se to podobá kecání do lebedy.

Matěj Stropnický práskl zelenými dveřmi

Někdejší předseda Zelených Matěj Stropnický vystoupil v Rozstřelu na iDnesu a vyložil tam prakticky všechno, co stoupenci zdravého rozumu vytýkají levici, nejen té naší. Že si přestala všímat rostoucího majetkového rozdílu - on sám uvedl propast mezi 80 českými miliardáři a 800 tisíci lidí v exekuci, a zabývá se margináliemi, jako je manželství stejnopohlavních párů. Což je výrok s obzvlášť velkou váhou, protože Stropnický je gay a ve spořádaném partnerství žije. 

Rozhovor je dlouhý a stojí za zhlédnutí (zde). Je třeba ocenit charakter politika, který po sedmnáctiletém angažmá byl schopen udělat bilanci a upřímnou reflexi. Samozřejmě, nikdo mu do hlavy nevidí a jeho další úmysly zřejmé nejsou. Pokud by chtěl v politice fungovat dál, jednoduché to mít nebude. Na levici si neřeknou, jestli on ten Stropnický nakonec nemá pravdu. Oni si řeknou, že je zrádce. Pravice žádná není a hlavně – on je autenticky levicový. Nakonec by mohl přistát mezi Piráty, ale ti jsou stejní kuliferdové jako všichni ostatní. Pan Bartoš a pan Ferjenčík by asi neradi viděli takovou štiku ve svém rybníku. 

Ale ať se vydá kamkoli jakkoli, jeho postřehy jsou správné, analýzy přesné a rozchod je statečný.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.