Fa a antifa
Na té debatě o tématu, pokud se to dá debatou nazvat, je pozoruhodná jakási názorová extrémizace. Jako by jedno stanovisko bylo: kdo odsuzuje poválečné masakry, je nacista a kolaborant. A druhé stanovisko: Češi jsou hnusná pakáž, která začala vraždit, jakmile k tomu dostala příležitost.
Pravda není uprostřed. Pravda je jinde. Jakmile se společnost uvede z rovnováhy, jakmile je v nenormálním stavu, nevrátí se do normálu hned, jakmile pominou důvody původní abnormality - a nelze pochybovat, že primárním důvodem byli nacisté sami. Z tohoto hlediska prapůvodní viníci poválečných masakrů jsou bezesporu nacisté. To ale neznamená, že bychom neměli vážně zkoumat ty události, pojmenovávat je, analyzovat a přemýšlet o nich. A mrtví jsou prostě mrtví a zasluhují klid. Odpustit nacismu nelze. Ovšem když budeme mít pěnu u úst a ztratíme schopnost klidného úsudku, zůstaneme ve vleku nacismu.
Nedělejme to.
Elektřina bude dražší
To se rýsuje zcela jasně. Tragédie ve Fukušimě značně znesnadní, pokud neznemožní pokračování jaderné energetiky v Evropě. Některé země, jako Francie, budou bezpochyby vzdorovat silně, jiné málo, jako tradičně to bude Česko. Padl totiž podstatný argument obhájců jaderné energetiky, že totiž má smysl dělat opatření proti předpokládatelným hrozbám.
To udělali Japonci taky. Na základě dlouhodobých zkušeností byli přesvědčeni, že tsunami nepřesáhne výšku šesti a půl metru. No a ta fatální měla výšku sedmi a půl metru. O tom se diskutovat nedá.
Zaplatíme to dražší energií a pravděpodobně prolomením těžebních limitů, čili další ekologickou katastrofou na severu Čech.
Pokud to, co se stalo v Japonsku a děje v arabském světě, povede k rozvoji skutečně nových zdrojů energie, pak se tu dá mluvit - paradoxně - o pozitivních vlivech.