Neviditelný pes

F-35: Proč nesouhlasím s Kechlibarem

diskuse (1323)

Vážený přítel a pravidelný přispěvatel Neviditelného psa Marian Kechlibar, osobně jsme v přátelských vztazích, zveřejnil na svém blogu a posléze na Psu krátce po sobě dvojici článků. Oba zpochybňují zamýšlenou akvizici amerických letounů F-35. Ostře s ním nesouhlasím a upřímně doufám, že to tentokrát v Česku nedopadne jako vždycky, že se do jako obvykle projektu hodí vidle a budeme se dál smolit uprděnou přízemní cestou. Doufám, že se tentokrát rozhodneme velkoryse a hrdě ve prospěch budoucnosti.

Před 24. únorem zde bylo podřimující NATO, odříkávající modlitbičku na téma článek pět nás ochraňuj na věčné časy amen. Nemohlo vypadat jinak, protože ozbrojená aliance bez nepřítele nutně upadne do dřímoty. Nelze jí to vyčítat, jako nelze vyčítat celou sadu opomenutí (zrušení smlouvy s Nory o plynu a pod,), protože nikdo nemohl předpokládat, že kvůli imperiálnímu snu podnikne Rusko tak šílený krok jaký učinilo a zahodilo ambice táhnoucí se od Petra Velikého stát se respektovanou součástí evropské civilizace.

Ze dne na den tu vyvstal nepřítel a NATO muselo procitnout z dřímoty. Nadále zůstává obranným společenstvím a proto odmítá se angažovat v bojových operacích, v krytí ukrajinského nebe nebo dokonce operací pozemních. Sílu si rezervuje pro případ, kdyby – jak varoval prezident Biden – Rusko násilně narušilo třeba píď kteréhokoli z členských států NATO.

K tomu je třeba vybudovat odstrašující sílu. Zcela pochybná je ústřední teze druhého Kechlibarova článku zveřejněnéhozde dnes. Autor rovnává stíhačky s obrněnými rytíři a vodíkovými vzducholoděmi. Zde opustil svoji námi čtenáři obdivovanou roli analytika a podlehl dojmům. Zatím žádný zbrojní systém nejde do šrotu, podívejme se na renesanci dělostřelectva, znovu se uplatňují tanky a rušení bojového letectva opravdu není na pořadu dne. Podstata účinné odstrašující síly je v provázanosti složek a schopnosti kooperovat. Systém F-35, to není jen letadlo, je to multifunkční organismus, který komunikuje a spolupracuje s dalšími komponentami ve vzduchu, na zemi i na moři. Proto je důležitá, aby významná letectva členských států NATO systém F-35 sdílela. Pokud tomu tak bude v nejširší míře a v zásadní šířce, systém bude ve svém odstrašení přesvědčivý a pak ano, pak budou mít Američané zájem se v eventuálním konfliktu angažovat. Nebo jinak, lépe: pokud tomu tak bude, k žádnému konfliktu nedojde a to je smysl skutečně účinné odstrašující síly.

Chceme se tak zásadně důležitého podniku aktivně účastnit, nebo se budeme zase jen vézt a schovávat za něčí sukně? Bude záležet na politické reprezentaci. Ta současná je projektu příznivě nakloněna, nicméně její pozice je vratká. Vzhledem k hospodářské situaci hrozí nebezpečí, že bude nahrazena prorusky kolaborantskou vládou orbánovského stylu. Nevěřím, že by si Marian Kechlibar toto přál. Nicméně plačtivé argumenty na téma jéžiš, to bude stát peněz, hrají nastupující proputinovské partě do karet. Mám za sebou (prohraný) zápas o americký radar v Brdech a teď se odehraje zápas o F-35. Když jdu hulákat na barikádu, měl bych si všímat, kdo tam stojí vedle mě. Na manifestaci proti drahé F-35 mě Marian nepotká. Ale jistě bude mít příležitost si potřást rukou s mnoha zajímavými lidmi. Možná, že si společně i zazpívají Internacionálu.

zpět na článek