Neviditelný pes

Evropské politické tsunami – jak kde

diskuse (1684)

V neděli v jedenáct v noci se oficiálně zveřejnily předběžné výsledky eurovoleb. U nás se nesplnilo přání mnohých, aby Babiš prohrál třetí volby po sobě, nicméně žádné oslnivé vítězství to nebylo, drží si to svoje zavedené a z krajíce mu ujedli jiní, kteří v europarlamentu nebudou hrát žádnou roli. Výsledek Spolu je nevítězství a brzy se ukáže, do jaké míry Fialův nápad jít do voleb společně celou trojkoalici poškodí.

Pro nás i Evropu je podstatné, že v Německu zvítězila CDU-CSU. Scholz se svou sociální demokracií sice šlápl na brzdu a snažil se zařadit zpátečku, ale stranické politické směřování se ovládá ještě těžkopádněji než tanker. Druhá na pásce je AfD. Dává najevo radost, jenže v tom je problém stran tohoto typu. Nejsou to politické strany v pravém slova smyslu, jsou to platformy pro hněv, platí to pro AfD jak pro naši SPD. Mohou se snad formálně podporovat (Okamura se hodně snažil vyvolat dojem silného evropského bloku), ale ve skutečnosti mají nulový vliv.

Politický systém „Bruselu‟ je velmi složitý. Evropský parlament nemá zdaleka takový význam, jako národní parlamenty – nemůže ani navrhovat zákony (vzhledem k dosavadním zkušenostem zvolejme chvála Bohu). Nicméně má vliv na složení Evropské komise. Postupně, jak se vyjasňují výsledky, je zřejmé, že nejsilnější frakce, lidovecká EPP bude dokonce posílena, druzí jsou socialisté. Na změnu kurzu důsledkem pravicové tsunami to rozhodně nevypadá. K otřesům ale může dojít v jednotlivých zemích – Emmanuel Macron dokonce v důsledku volebních výsledků oznámil, že rozpouští parlament a vypíše nové volby. Příští hodiny a dny budou tedy silně dynamické.

První dojmy
Babiš a další opoziční strany 52%, vládní strany 37 %, pokud to bylo referendum o vládě, pak výsledek je jasný. Nicméně k jásotu Babiš nemá důvod. Těch sedmadvacet procent má sichr, ale Orbánových čtyřicet to není. Spolu dosáhlo nevýhry úbytkem čtvrtiny původního počtu křesel, ODS může poděkovat Fialovi za to, že místo čtyř bude mít tři poslance. Velký úspěch Danuše Nerudové: pomohla Filipu Turkovi a obskurnímu spolku dýzl a fízl k třetímu místu v pořadí. STAN neúspěch, Piráti fiasko – ani ukradený Anděl páně jim nepomohl. Jedno křeslo a na něj se posadí Markéta Gregorová, měla by sedět vlevo od komunistky Kateřiny Konečné.

zpět na článek