25.4.2024 | Svátek má Marek


Evropa a veto

20.7.2022

Německý kancléř Olaf Scholz vyvolal před krátkou dobou silnou odezvu svým prohlášením pro tisk,, že omezení práva veta je pro další fungování Evropské unie nezbytností. Mimo jiné kvůli zahraniční a obranné politice. V této souvislosti je dobře připomenout, že skutečně fungující obranná aliance známá pod zkratkou NATO je také založena na principu jednomyslnosti. Osvědčilo se to i zcela nedávno, kdy v reakci na ruskou agresi a hlavně v reakci na otevřené ruské hrozby postoupit dále na západ se Finsko a Švédsko rozhodly vzdát se neutrality. Narazily na nejdřív co? Na veto ze strany Turecka.

Teď si představte, co by se dělo, kdyby bylo v minulosti NATO reformované dle receptu kancléře Schulze (ano, není to jeho nápad, berte to jako řečnický obrat) a rozhodnutí by se přijímala na proncipu většinového hlasování – ať už by bylo stanoveno jakkoli. Turecko by ostatní přehlasovali a Finsko a Švédsko by byly přijaty bez okolků.

Až na to, že by se Turecko cítilo roztrpčeno a uraženo ba rozzuřeno. Každopádně by jeho loajalita vůči spolku dostala pořádnou ránu. Spolek by dostal pořádnou ránu, protože Turecko disponuje v rámci NATO druhou největší armádu hned po USA.

NATO ale drží při přijímání nových členů princip veta, takže nastalo jednání s Tureckem, Finsko a hlavně Švédsko muselo spojenci vyjít vstříc v citlivých kauzách, jak už to bývá vyšlo vstříc jaksi napůl, nicméně k dohodě došlo, Turecko nakonec souhlasilo.

Německo má tunu másla na hlavě. Kvůli klimatickému mesianismu uvázalo Evropě plynovou smyčku na krk, kdyby toho nebylo, Putin by se neodvážil v Evropě zahájit drang nach westen. Denně teď slýcháme zprávy typu, že Španělsko nabízí Ukrajině tanky Leopard, ale Německo dodávku blokuje. Kancléř tohoto Německa by tedy měl tiše mlčet a své protektorátní vize uložit na hodně lepší časy, než jsou ty, do kterých padáme – i německou vinou.

Aston Ondřej Neff