19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Epidemie viru i lží

10.2.2020

Generální ředitel WHO Ghebreyesus si stěžuje na konspirační teorie a trolly – v souvislosti s epidemií čínského koronaviru. Formulace byla taková, že trollové a konspiráti maří vypořádání s epidemií. 

To je formulace značně nadnesená. BBC ho cituje trochu jinak, Ghebreyesus měl sdělit médiím, že dezinformace ještě více ztěžují heroickou práci zdravotníků. To je bezesporu pravda. V tak kritické dlouhotrvající situaci, jako je epidemie, je důležité, aby lidé měli přesné a hodnověrné informace a věřili jim. Když se k nim dostanou nesmysly, klesá jejich důvěra, a tudíž i vliv odborných autorit. To vyřešení situace neprospívá.

Stín nedůvěry ovšem dolehl především na čínská oficiální místa. Ta mají v zemi monopol na předávání informací. Racionální důvod toho je obava ze šíření fám a následné paniky, jenže to pak vede k tomu ještě horšímu jevu, poklesu důvěry. BBC cituje v této souvislosti ruskou stanici První kanál, která pustila do světa fámu, že virus uměle vyrobili Američané a mohly za tím být buď zpravodajské služby, nebo farmaceutický průmysl. Do mého mailu se naopak dostala zaručená zpráva, že jde o virus, který se vymkl kontrole v čínské laboratoři pro vývoj biologických zbraní. BBC také informuje o videu šířeném po internetu a zobrazujícím ženu pojídající netopýří polévku. Možná jedla netopýří polévku, ale v Palau v roce 2016, tam bylo video natočeno.

Konspirační teorie tu byly vždycky a vymýtit je nelze. Internet jim usnadňuje šíření, jako letecká doprava pomáhá šířit koronavirus. Poučení je z toho jediné, je třeba se chránit. Před nákazou rozumným chováním, před trollími nesmysly zdravým rozumem a snahou si informace ověřovat. Což nevylučuje, že na vás někdo virus nekejchne a že nějaké hlouposti neuvěříte. Stoprocentní ochrana neexistuje. Ale snažit bychom se měli.

Aston Ondřej Neff