27.9.2020 | Svátek má Jonáš


Dva tlaky

10.9.2020

Udělejme pokus. Shromáždíme sto lidí, to číslo volím jen pro názornost, aby se to dobře počítalo. Postavíme před ně dva profesory medicíny. Jeden bude hlásat tři er, roušky, rozestupy, ruce, a bude nabádat k maximální opatrnosti. Druhý vysvětlí, že jde o bagatelní nákazu uměle zveličenou médii a politiky až za hranici hysterie. Ti dva profesoři pak vyzvou své stoupence k odchodu.

Tipuju, že ty dva hloučky budou tak dvacet k osmdesáti. Lidi snadněji uvěří tomu, co je pro ně pohodlnější a co se jim líp poslouchá.

Když píšu o dvou tlacích, tak tady vidím zdroj jednoho tlaku, který je veden na naši exekutivu. Lidi v létě snadno uvěřili těm kapacitám, které je ujišťovaly, že je po všem a že už není čeho se bát. Tak se stalo, že hygienická opatření patřila k těm nejmírnějším v Evropě. To, co se děje, ta chaotická opatření bez přípravy, v reakci na aktuální situaci, jsou důsledek toho tlaku.

No a ten druhý tlak je vnější. Jde o pandemii, tedy o epidemii přesahující hranice. Vzestup nákazy v Česku se nedá utajit. Do Británie už nesmíme, leda když podstoupíme čtrnáctidenní karanténu. Německo dalo stopku Praze. I to je ukázka chaotického a zjevně nesmyslného rozhodování. Praha, to tedy znamená, že se to týká jen cestujících letadlem? Když někdo bydlí na Zbraslavi, to je taky Praha. Nahoře na kopci je Jíloviště, ten smí do Německa volně? Nesmyslnost bije do očí.

Takže ode dneška, tedy od čtvrtka, bude Praha opět zarouškovaná a zřejmě se to rychle rozšíří a budeme s náhubkem zase všude. Těžko odhadovat, jak rychle to půjde. Jsme před volbami a Babiš už tak naštval veřejnost tím, že nabádal k dovolené v Česku a sám odjel na Kypr. To bylo asi takové selhání základních politických instinktů, jako když středočeská hejtmanka a místopředsedkyně Babišova ANO Jermanová podala trestní oznámení na zdravotnici, která si stěžovala na nedostatek ochranných pomůcek. Nejspíš ho nenapadlo, že se to takhle dramaticky zvrtne, a tudíž mu to projde, protože to bude každému jedno.

Tak to se tedy splet. Roušky se navracejí, ale to inspirativní heslo Společně to zvládneme tentokrát nejspíš nezabere.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.