4.10.2023 | Svátek má František


Důvěra, to je oč tu běží

20.9.2023

Doposud všechny pokusy o rozvoj nebo přinejmenším o udržení v chodu české jaderné energetiky skončily fiaskem. Optimista uvěřil, že je blýská na lepší časy. Do druhého října měli uchazeči o výstavbu nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech odevzdat své nabídky. Ministerstvo průmyslu a obchodu na žádost „jednoho z nich‟ termín odložilo na jednatřicátého října.

Srozumitelné vysvětlení přináší DeníkN, o odklad požádal Westinghouse, a hrozilo nebezpečí, píše se zde s oporou věrohodných zdrojů, že bez Westinghouse by zbyli jenom Francouzi, protože Američané jsou ve sporu s Korejci, třetím účastníkem soutěže. Ti prý používají ve svých elektrárnách americký patentované systém. Aha, znamená to, že fakticky jsou v soutěži jen dva účastníci, Francouzi a americký Westinghouse? Nebo dokonce je to tak, že americký Westinghouse, když pískne, Síkela povyskočí?

Těžko se to vyznat, jedno ale lze odhadnout s vysokou dávkou pravděpodobnosti, že tento kotrmelec neposílí důvěru nikoho, veřejnosti, ani nikoho jiného, v příčetnost podniku zvaného ČR. Jak k tomu přijde francouzská společnost EdF, která, zdá se, podmínky plní? Co jí je do toho, že Westinghouse má spory s Korejci? Proč Westinghouse nedodal? Aby dal najevo, že už to má v kapse?

Otázek příliš mnoho. Důvěra malá, od teď ještě menší.

Stan Blažka podržel
Přestože si 311 Pirátů v referendu přeje rezignaci ministra spravedlnosti Blažka, partner z Pirstan, tedy dozimetrický Stan ústy ministra Rakušana podal jednoznačně mlhavé vyjádření, z něhož vyplynulo, že ministr Blažek je v kompetenci jeho rodné strany ODS, takže pirátské „pusťte nás na ně“ s vidinou vězeňských cel vyjde naprázdno. Je to typicky komický skok do vody na placáka, ale nemylme se, Piráti jsou z vládních stran jediní kteří posilují a jsou mezi námi lidé, kterým se jejich politika líbí. Do příštích voleb s nejvyšší myslitelnou mírou pravděpodobnosti už do žádného Pirstan nepůjdou a budou mít v parláči dvacet křesel, možná víc. Pak se jejich názory na to, kdo může s kým jít do hospody a kdo nesmí, budou brát více v potaz.

Aston Ondřej Neff