Drzé čelo lepší než poplužní dvůr
Podceňoval Davida Ratha ten, kdo si myslel, že se omezí na výmluvu se záměnou sedmičky vína se sedmičkou milionů v krabici. Vydal prohlášení, v kterém se prohlásil za mučedníka a za oběť politické provokace.
Každý obviněný má samozřejmě právo na obhajobu podle vlastní volby. Toto je obhajoba politická a záleží na reakci politické strany, která Ratha dostala do vysoké funkce. Rath je podezřelý z monumentální korupce a veřejnosti známé indicie svědčí proti němu. Vedení jeho vlastní strany od něj dalo ruce pryč.
Příští hodiny ukáží, zdali Sobotka a jeho tým na Rathovu notu spustí stejnou písničku. Mělo by to pro naši zemi osudné následky. Sedm milionů v krabici a Nečasův nářek, že "všichni politici nejsou takoví", to vše vrhlo hluboký stín na politickou scénu. A doslova na všechny politiky, že nastavili takové poměry, v kterých se korupce v takovém rozměru odehrává. Kdyby ovšem nejsilnější opoziční strana přistoupila na to, že se tu odehrává inscenace, kterou by bylo možno přirovnat jen s malou dávkou nadnesenosti k podvodu s požárem Říšského sněmu, pak by byly napadeny samy základy naší státnosti.
Rath přistoupil se zapálenou svíčkou k sudu prachu. Státnická zkouška je to hlavně pro Bohuslava Sobotku a další členy vedení sociální demokracie. Všichni politici, bez ohledu na stranickou příslušnost, by měli v této situaci zachovat absolutní zdrženlivost a neutralitu. Máme policii, máme orgány činné v trestním řízení, máme soudy. Ty ať konají, bez politických vlivů. Pokud se stane něco jiného, pak ano, pak se prudce přiblížíme ukrajinským poměrům, kde je možné doslova všechno.