28.10.2021 | Den vzniku samostatného československého státu


Drsná zpestření předvolební debaty

4.10.2021

Televizní stanice CNN Prima News vysílala v neděli večer diskusní pořad Česko hledá premiéra. Pod taktovkou Terezie Tománkové účinkovali, beru to zleva, Andrej Babiš, Ivan Bartoš, Petr Fiala a Tomio Okamura. Moderátorka zahájila efektním výkopem, zeptala se Babiše na čerstvě zveřejněnou informaci o tzv. Pandora Papers, které informují o lidech a firmách operujících přes daňové ráje. Je mezi nimi i Andrej Babiš, který podle těchto zpráv protlačil přes daňový ráj čtyři sta milionů korun na nákup luxusních nemovitostí ve Francii.

Babiš byl na to připravený, hájil se, že šlo o zdaněné peníze, a také tím, že jde o útok Bakalova tisku. Případ se jistě bude v následujících dnech široce rozebírat. Těžko předjímat, zda budou následovat nějaké právní kroky, ty by snad mohly vyústit i zabavením zmíněných nemovitostí. To se zcela jistě do pátku nestihne. „Důkazy, že byl spáchán zločin, nemáme. Dokonce ani netvrdíme, že byl zločin spáchán. Jen předkládáme, analyzujeme a dáváme do kontextu čistá data. Interpretaci dokumentů jsme nechali na expertech a v konečném důsledku i na čtenářích,“ uvedl server Investigace.cz. Těžko soudit, zda to ovlivní volby. Babišův krizový management teď jistě konzumuje litry kafe, aby vymyslel strategii pro následující desítky hodin.

K debatě samotné. Televize to pojala tak trochu jako Nejslabší máte padáka. Stejně jako minule se hlasovalo, jenže na rozdíl od minule jen dva s nejlepším skórem postoupili. Je trochu s podivem, že lídři s takovou šaškárnou souhlasili, divit se můžeme, faktem zůstává, že souhlasili. Postoupili nepřekvapivě Babiš s Petrem Fialou, který se opět osvědčil jako klidný, uvážlivý a zároveň i pevný a přesvědčivý soupeř. Ivan Bartoš je přece jen jiná liga a Tomio Okamura vystupoval jako ten pán, kterému čeština přisoudila krásné slovo šlejfíř, tedy výřečný tlučhuba, schopný vymámit z jalové krávy tele, avšak ne tak důvěryhodný, aby mu rozumný člověk chtěl svěřit do rukou správu země.

Nového jsme se nedozvěděli pranic, ostatně podle očekávání. Závěrem lze podotknout jen vyjádření nelibosti: Pořad se jmenoval Česko hledá premiéra, a přítomnost Tomio Okamury naznačovala, že tento pán je snad za určitých okolností přípustný jako ministerský předseda. Kdyby k něčemu takovému mělo dojít, pak by to fakt byla ta správná chvíle pro Blanické rytíře. Naštěstí to nehrozí, i z této debaty vypadl s nejnižším skóre.

Aston Ondřej Neff


Lucifer http://jdem.cz/fgxxe3 23:56 4.10.2021
J. Václavíková Jo, vypadá to, že se definitivně zbláznil. 23:12 4.10.2021
J. Matuška 23:17 4.10.2021

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.