22.9.2020 | Svátek má Darina


Do další fáze

24.3.2020

Jak se dalo čekat, vláda prodloužila krizová opatření v souvislosti s pandemií Covid-19. Trvá omezený pohyb osob, jsou zavřené obchody s nezbytnými výjimkami. Nejsou zavedeny žádné sankce, spoléhá se na soudnost a slušnost občanů. Zavádí se kurzarbeit – zaměstnancům se zkracuje pracovní doba a ušlý příjem platí stát. 

Soukromníkům je odpuštěna platba zdravotka a sociálky – v minimálním množství. Další termín je do prvního, ale jen málokdo doufá, že to bude něco jako den zlomu. Pandemie celosvětově narůstá a je to běh na dlouhou trať. Přirovnání s válkou opravdu není nemístné. Je to válka proti neviditelnému všudypřítomnému nepříteli. Válka ničí, ale také vyvolá ohromnou energii ve všech pozitivních směrech.

Babišův projev k národu

To co řekl – a jak to řekl – Andrej Babiš, měl říci Miloš Zeman, ten bohužel jako státník opětně fatálně selhal. Andrej Babiš soby premiér oslovil veřejnost, omluvil se za chyby a vyjádřil poděkování. Jeho píáristé se určitě vztekali, že měl roušku na obličeji, asi taky řešili, jakou: měl černou s červenými šňůrkami. Z hlediska politického to byl nepochybně dobrý tah a byl to jeho první prezidentský projev. Co naplat, když selže úředně oštemplovaný prezident, musí zaskočit někdo jiný. V průběhu dne se dočteme, co všechno bylo špatně. Podstatné ale budou průzkumy veřejného mínění a hlavně, podstatné budou volby.

Případ Žufánek

Konflikt doktorky Pekové se státní byrokracií skončil neochotným ústupem úřadů, testovat nyní mohou i instituce bez kulatého razítka. Ledva případ odezněl a na pohoršení se zapomnělo, je tu druhá aférka. Celní správa zaklekla na ovocný lihovar Žufánek a zakázala mu vyrábět z lihu desinfekční gel. Žufánkovi (jde o rodinný podnik) vyslovil kdejaký papaláš sympatie, tudíž firma nedostane pokutu za to, že v době nejhorší pandemie od roku 1918 vyráběla desinfekci a zadarmo ji distribuovala do dětských a seniorských domovů. Nicméně desinfekční gel vyrábět nadále nesmí.

Zde je prosto pro opozici: mohla by se stát ombudsmanem pro podobné případy. Tento mimořádný stav by mohl dlouhodobě prospět tím, že by se odhalila místa, ve kterých státní moc nejen nepomáhá, ale škodí. Zkusme ty nástrahy odstranit, natrvalo. Je to snad málo pro program opozičních stran?

Aston Ondřej Neff


POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms
POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms

Přeneste se do tropů s exotickou vůní květů Monoi, jasmínu a sladkého kokosu. Zapojte se do soutěže a možná právě vy vyhrajete balíček nové řady...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.