8.7.2020 | Svátek má Nora


Do bubliny s Kuberou!

22.5.2019

Kartáč od šestnácti senátorů dostal předseda senátu Jaroslav Kubera za proslov pronesený při Terezínské tryzně. Řekl v něm „jsme lhostejní k opětovnému nárůstu totalitního uvažování, ve kterém tak nepokrytě platí, kdo není s námi, je proti nám a je potřeba ho umlčet“. 

Šestnáct senátorů se na něj sesypalo a snaží se ho umlčet, aniž si uvědomují, že tím potvrzují jeho slova. Řekl také, že totalita má dnes novou podobu „zahalenou do slov ekologie, životní prostředí, rovnost pohlaví, politická korektnost a multikulturalismus“. Na to reakce senátorů – citujme: „přirovnal ekologii, ochranu životního prostředí, rovnost pohlaví, politickou korektnost nebo multikulturalismus k totalitě a rasismu“. I to je prvek totalitní praxe, překrucování, dezinterpretace a lež. Kubera neřekl, že ochrana životního prostředí je totalita a rasismus. On řekl, že se totalita halí do slov, jako je ekologie, životní prostředí atd. Tvrdit, že položil rovnítko mezi totalitu a rasismus a ekologii, je naprosto čistá fake news a propagandistická lež.

Moc se mi líbila úterní rozhlasová glosa spisovatelky Ivy Pekárkové. I ona se opřela do Kuberova projevu. Stejně jako šestnáctka rozhořčených senátorů se ani ona nepokusila zamyslet, jestli přece jen něco není na tom Kuberově názoru, že jen jeden pohled je ten správný. Ona ho navrhuje hned zavřít: říká to sice v žertu s odkazem na židovskou anekdotu a chce ho zavřít do bubliny, kde je pořád první duben, a tudíž by Kuberovy názory nikdo nebral vážně.

Princip ale zůstává, u senátorů Drahoše, Hilšera a dalších, i u paní Pekárkové: jen jedna pravda je přípustná, ta jejich. Ostatek je třeba umlčet, ukřičet, zavřít do bubliny.

Ale přemýšlejme o Kuberově projevu, zde ho máte. Ta totalita začíná definováním jediné pravdy a pak později někoho napadne, že je tu jedinou pravdu třeba i mocensky hájit. Pak se začne zavírat ne do bubliny Ivy Pekárkové, ale do basy. Václav Havel by o tom mohl vyprávět. Je pozoruhodné, že jeho vyznavači se v tomto směru nepoučili.

Aston Ondřej Neff


Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.