13.8.2020 | Svátek má Alena


Dnes o nedůvěře vládě

23.11.2018

Praktického smyslu to nemá, sněmovna bude hlasovat o nedůvěře vládě, sociální demokraté odejdou ze sálu, což není jediná bizarní epizoda chystané akce. Titul klauna roku by měl dostat Okamura, který se nejdřív přilepil do šiku rozhořčených poražených v čele s profesorem Fialou, kteří se rozhodli proti vládě vystoupit a vyvolat hlasování o jejím pádu, načež se nabídl, že by eventuálně za ty sociální demokraty zaskočil, kdyby se to panu Babišovi líbilo. 

Bylo by těžké do učebnice politické bezpáteřnosti najít výraznější příklad – ale pozvedávání obočí je marné, záleží na Okamurově voliči. Pokud mu nevadí, že se jeho idol chová jako politický vekslák, tak co s tím kdo nadělá?

Což ovšem platí obecně. Pomůže předem prohrané hlasování ve sněmovně ODS, topce, starostům v preferencích a pak, až přijde na lámání chleba, ve výsledku? To nevíme. Pikantní ovšem je čtvrteční indiskrece stran Andreje Babiše mladšího, tedy zpráva o okolnostech jeho hospitalizace v ústavu pro duševně choré. To jaksi přesouvá charakter senzační reportáže dua Kubík & Slonková z kategorie výbušnosti do složky nechutnosti, protože výpovědní hodnota nemocného je značně oslabena. Ale i zde platí jediné: praktického smyslu to nemá, záleží jen na tom, jak se k věci postaví voliči. Pořád ještě jsme v parlamentní demokracii, třebaže by ji mnozí chtěli nahradit přímými demokraciemi, referendy a volebními hokusy pokusy. Na postoji voliče hodně záleží. Vadí mu, že je Okamura klaun? Vadí mu, že se Demokratický blok opírá o tajně natočené povídání – zřejmě – schizofrenika? Pak půjde a hodí do urny hlas podle své úvahy.

Skončím únavně: donuťte státní zastupitelství a policii, ať koná. Vždyť i nečinnost podléhá za určitých okolností tíze zákonů, a z laického pohledu se už do toho stavu blížíme.

Nemusíme ale nutně propadat komplexu méněcennosti, nejsme v tom sami, nejinak jsou na tom Spojené státy, k nimž jsme my (aspoň mnozí z nás, co máme demokracii coby ideál) vzhlíželi jako k normě: i tam nekonečná kauza ruského ovlivňování voleb otravuje politickou atmosféru, aniž by se vyšetřování blížilo k nějakému výsledku.

Aston Ondřej Neff


120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!
120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!

Díky špičkovému výzkumu a vývoji jsme v Nestlé dokázali vyvinout recepturu se strukturami oligosacharidů, probiotik a optimalizovanou bílkovinou...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.