Čtvrtek 16. dubna 2026, svátek má Irena
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Devadesátiletý Milan Kundera

diskuse (555)

Když navštívíte kdekoli na světě seriózní knihkupectví, najdete v něm knihy českého spisovatele Milana Kundery. Právě oslavil devadesátiny, to je docela slušný věk, pěkná příležitost k blahopřání. 

Když u nás čtete články k této příležitosti vydané, dozvíte se, že to byl původně fanatický komunista, poté práskač StB, který zavinil fatální žalářování svého kamaráda, a poté utečenec, který píše francouzsky a nesouhlasí s překlady svých nových knih a nestojí o české občanství, třebaže mu ho nabídl Babiš.

Toto není žádné prohlášení nebo soud nebo cokoli jiného, jen pouhé konstatování faktu, že se ještě nevyskytl český spisovatel, který by si získat absolutní a celosvětové a trvalé renomé takového kalibru, jako Milan Kundera. To je prostě fakt.

Další fakt je, že asi ze všech kulturních zemí na světě je Milan Kundera nejméně přijímán a reflektován a studován a napodobován a diskutován v Česku.

Reflexi toho stavu ducha třeba zanechat jiným, kteří nastoupí, až bude Milan Kundera pod drnem. Pak se teprve zjistí, jaký že to jasný květ vyhřezla česká kultura a osvítila příšeří světa. Je na to brzy. Milan Kundera žije, těší se dobrému zdraví, takže Neviditelnému psu nezbývá než mu popřát všechno nejlepší k narozeninám. A taky chci vyjádřit dík za to, že tak skvěle reprezentuje českou kulturu. Když totiž přijdete do toho knihkupectví, kde jsou ty jeho knížky, a začnete zkoumat a listovat, s podivem zjistíte, že je to český spisovatel. Tak je to tam napsáno. Jiným jazykem než českým.

přečetl Panikář
16. 4. 2026

1953 → 1979 Nástup ajatolláha. Pojďme na to.

Aston Ondřej Neff
16. 4. 2026

Opravdu stojí za úvahu jak charakterizovat SPD a Motoristy

Ondřej Neff
16. 4. 2026

Posádka kosmické lodi Orion se vrátila v pořádku domů.

Stanislav Spurný
16. 4. 2026

Kdy lidé poznají, že už o svobodu přišli?

Jan Ferenc
16. 4. 2026

Korupce je nakažlivá více než covid. O tom žádné iluze.

Zbyněk Petráček
16. 4. 2026

Svatodušní svátky v naší sekulární společnosti mnoho lidí nedrží. Zato se široce ví, že právě na...

Lidovky.cz, ČTK
15. 4. 2026

Liga mistrů zná všechny semifinalisty. Bayern Mnichov přestřílel v bláznivém odvetném čtvrtfinále...

Lidovky.cz, ČTK
15. 4. 2026

Ropnou rafinerii v australském městě Geelong na jihu země zachvátily plameny, uvedl ve středu...

mikp Petra Miková
15. 4. 2026

Pražští kriminalisté pátrají po šestnáctileté dívce, která utekla z diagnostického ústavu na Praze...

Lidovky.cz, ČTK
15. 4. 2026

Peking podporuje pokračování stávajícího příměří a mírových rozhovorů na Blízkém východě, řekl ve...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz