23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Den veteránů, den hrdinů

12.11.2022

Je to zvláštní shoda, že ukrajinská vlajka znovu zavlála nad Chersonem v den, kdy před 104 lety, tedy 11.11. v 11 hodin dopoledne, představitelé Francie a Německa podepsali ve vagónu nedaleko Compiegne příměří, které ukončilo Velkou válku. Víme, že ji jen na dvacet let přerušilo, ale to je zase jiná historie. Ukrajinci vstoupili do Chersonu a pravý břeh Dněpru je osvobozen od ruských útočníků.

Válka na Ukrajině v něčem připomíná i začátek Velké války. Ta začala útokem Rakouska-Uherska na Srbsko. Rakušané si tehdy mysleli, že Srby snadno vyřídí a také narazili na nečekaně tvrdou obranu. Tím ale paralela končí, jiné státy vystoupily opravdu válečně a nastalo vraždění, které srazilo ve svých důsledcích Evropu na kolena, zbavilo ji světové dominance a nastal úpadek, který vrcholí v aktuální době odchodem do bezvýznamnosti.

Podobnost je tedy v tom, že zdánlivě neotřesitelně silnější přepadl zdánlivě slabšího a narazil na tvrdou vodu. Osvobození Chersonu je spektakulární důkaz onoho dopadu. Co bude dál?

To nikdo neví. Nejednu hlavu však jistě napadne, že pokud by měla vzniknout krvavá hranice zamrzlého konfliktu, podle níž by se postupně vytvořila Západní Ukrajina po vzoru Západního Německa v kontrastu s Východní Ukrajinou ovládanou Rusy, pak zde na Dněpru je k tomu dobrá příležitost. Zajímavý detail z pátečního zpravodajství – z Chersonu mělo být na dosud ruskou stranu Dněpru evakuováno 135 tisíc obyvatel města – odešli dobrovolně, nebo vyhnáni? To by se asi neobešlo od drastických výjevů, v dnešní době by je nebylo možné utajit. Spíš tedy dobrovolně – byli to Rusové? 135k, to je polovina obyvatelstva Chersonu! Nabízí se vize výměny obyvatel mezi prozápadní Západní Ukrajinou a putinovskou Východní… čímž se dostáváme do sféry spekulace.

Hodně se mluví o obtížích násilného přechodu veletoku, jako je Dněpr. Ano, ovšem čára dotyku na levém břehu Dněpru je u města Pjatychatky, to je důležitý elektrifikovaný železniční uzel. Útočné operace Ukrajiny tedy nemusí vést přes řeku. V roce 2015, během konfliktu vyvolaném ruským záborem Krymu a angažmá v Doněcku a Luhansku, Ukrajincům se podařilo znovu získat Mariupol a ztratili ho až letos na jaře. Ten by tedy mohl být dalším důležitým cílem osvobozovacích operací, kdyby se koncept krvavé hranice na Dněpru neměl uskutečnit.

Odpověď na otázku, co bude dál, leží v temnu budoucího času. Jedno je jisté, letošní Den veteránů Ukrajinci oslavili hrdinským vstupem do znásilněného města Chersonu.

Aston Ondřej Neff