9.8.2020 | Svátek má Roman


Debata o volbách

4.11.2019

Čas od času se u nás rodí nápady na změnu volebního systému. Obvykle to vznikne z nějaké momentální situace. Některé pokusy se nepovedly, jako když ODS v opojení úspěšnosti triku s opoziční smlouvou s ČSSD společně iniciovala takovou změnu volebního systému, která by těmto tehdy úspěšným partajím zaručovala trvalé rozdělení politické moci od střechy po politický a ekonomický sklep a nikdy jinak. 

To neprošlo přes Ústavní soud, chválabohu. Skandály kolem volby Václava Klause vedly k znechucení a následné reformě volby prezidenta. Ta se bohužel realizovala, nyní máme v čele osobnostně narušenou figuru paktující se s našimi protivníky. Třetí příklad: Strany sdružené pod neoficiální firmou demokratické opozice jsou bezmocné proti hlasovací mašinérii ANO plus další nesystémové strany. I vymýšlí se – kupříkladu – taková úprava, aby se malé strany mohly shluknout, aniž by se jim zvýšila laťka. Takže v absurdní krajnosti by se jich pět scuklo a měly by dohromady laťku na pěti procentech. Bylo by to správné, nebo by to bylo špatné? Jinde to tak mají a funguje jim to. Ale jinde taky mají přímé prezidentské volby a v čele mají osoby s úctou k ústavním zákonům. Jak by to dopadlo u nás? Záleží na detailech a ty se bohužel projeví až v praxi.

Další nápad – a ten má zřejmě slušnou šanci na realizaci: že se bude volit jen jeden den. Myslím, že to povede k výraznému snížení volební účasti už proto, že mnozí mají s trvalým bydlištěm problémy. Ale zase, výsledek se projeví až v praxi.

Nyní kacířský názor: ono je to jedno. Vzhledem k tomu, že všechny strany jsou populistické, Piráti navrhují automatické zvyšování platů učitelům a ODS se natřela nazeleno a tak by se dalo pokračovat, on je ten konečný výsledek stejný. Investiční, a tudíž kreativní schopnost jakékoli české vlády je nulová, neboť tak jsou nastaveny zákony a takovou sabotážní moc má takzvaná občanská společnost: každá vláda je tudíž udržovací a jen rozděluje do natažených rukou peníze vybrané z daní, eventuálně získané ekonomickou činnosti státních a polostátních (obvykle ale ztrátových) podniků. Smysl voleb je tedy v tom, že se figury v čele přece jen mění a nekoukáme desítky let na jednoho Husáka. Máme jich víc a střídají se. Dobře tak.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.