Debata nerozhodně
Příznivce patrně nezklamali, protivníky na svou stranu patrně nepřetáhli, takový je můj dojem z velké debaty Schwarzenberg – Zeman, která se odehrála na ČT1 pod taktovkou Václava Moravce. Chvílemi to vypadalo, že se debata odehrává pod taktovkou Miloše Zemana, ba zdálo se, že Moravec je občas mimo mísu, nicméně ani pak nepřekračoval Miloš Zeman snesitelné hranice.
Debata to byla umírněná a v závěru nudná. Došlo k několika oživujícím momentům, jako když Miloš Zeman ostře vyjel vůči Klausovi kvůli prezidentským vetům. Což bylo pikantní v den, kdy ho Václav Klaus otevřeně podpořil a kdy proklausovské křídlo ODS horuje pro vizi prezidenta, který sdílel osud národa a nepobýval mimo rodnou půdu v emigraci. Bylo by možno namítnout, že v emigraci žil i Tomáš Jan Masaryk a že i on měl za manželku cizinku a dokonce přejal její jméno. Navíc v emigraci nebyli jen tři prezidenti, Emil Hácha, Václav Havel a Václav Klaus, ostatní byli nějakou dobu buď v emigraci, nebo v koncentráku. Ale to jsou vskutku bagately.
V debatě bylo málo překvapujících momentů, snad ten, kdy se Miloš Zeman vyjádřil k podpoře v rámci Evropské unie a podotkl, že Řekové mají důchod na úrovni našich 39 tisíc. Což se jistě hezky poslouchalo v hostincích, pokud v hostinci někdo debatu poslouchal.
Většinu témat zvládal Schwarzenberg s přehledem a věcně – jako případ za všechny uveďme otázku referend, kdy Zeman horoval pro švýcarský model, načež Schwarzenberg připomněl zcela odlišné tradice a politickou kulturu této zcela atypické země.
Nečas jede dál
Pátý pokus o svržení vlády Nečasův tým opět ustál – bylo to zřejmé dopředu a netřeba se tudíž pozastavovat nad Schwarzenbergovou neúčastí. Spíš to byla platforma pro opozici, najmě pak sociální demokracii, aby připomněla Nečasovi jeho podíl na politickém aktu, který se shovívavostí lze posuzovat jako přehmat a bez shovívavosti jako akt arogantní zvůle a ukázku nekontrolované moci. Však taky udělování amnestie je pozůstatek feudálních pořádků, který by měl být zásadně revidován.