24.4.2024 | Svátek má Jiří


Daňový balíček a jiné radosti

26.10.2022

Sněmovna posuzovala v úterý daň z neočekávaných zisků, lidsky by se to dalo nazvat „daň z namaštěné kapsy“. Daňový balíček jde do třetího čtení – pikantní na něm je, že daňová předloha v řádu jedné stovky miliard jde jako přílepek, nikoli jako zákon, aby se do něho opozice nemohla moc navážet. Je to sice groteskní, ale je to důsledek toho, co se zavedlo, že opozice má hlavní úkol mydlit schody a znemožňovat výkon moci. Což dnešní pětikoalice dělala dnešní opozici taky, nemají si co vyčítat. Jak daňový balíček bude vypadat jasno není, jenom padl pirátský návrh, že by měl platit zpětně, tedy retroaktivně. Nápad měl praktický důsledek – vyvolal bouři na burze a propady v objemu třiceti miliard korun, jenom proto, že si pirátka Olga Richterová zatwítovala. Příště, až bude zase twítovat, by mohla dát echo – přes pirátské nápady by se na burze daly vydělat slušné peníze (nákup když papíry klesnou, a pak prodej, až se burza vzpamatuje když se zjistí, že pirátský nápad byl… holt pirátský).

Tohle je tedy jasné, stát zdaní namaštěné kapsy. Jenom zvolna se nasírající občan několik bodů nechápe.

Přes všechna racionální vysvětlení je nemožné se smířit s tím, že Česko vyrábí elektřinu lacino a občané ji kupují za drahé peníze. Je pro to mnoho kvalifikovaných vysvětlení, velmi srozumitelné poskytuje náš příznivec a přispěvatel Přemysl Souček na serveru Finmag. Přečtu si to, chápu, a stejně nerozumím, jak to, u všech všudy, že se u nás vyrábí lacino a já platím jak mourovatej? Navíc přes tu proklínanou Lipskou burzu jde jen minimum produkce. Proč tedy platíme tak horentní sumy?

S tím souvisí druhá záhada. Je inflace. Vyvolaná jednak tím, že se do ekonomiky napumpovaly pofidérní vypůjčené peníze, tedy oběživo, které nereprezentuje žádné vyrobené produkty, protože lidi ty peníze dostávali, třebaže nic kvůli lockdownu nesměli dělat. Do toho pak přišly potíže s energií, vyvolané Zeleným údělem,tímto hazardem s energetickou bezpečností a ruskou agresí proti Ukrajině. Chápu, že když jsou drahé vstupy, produkty musí zdražit. Z čeho ale čerpají energetičtí producenti ty nestydaté zisky? Jestli je to „ekonomika obleženého města = párek krys 4 guineje“, tedy: plynu je málo, draze ho nakoupíme a přirazíme si brutální přirážku a tím si namastíme kapsu – přesně ve stylu veksláků minulého režimu, pak je zdaňte až zčernají.

Pozor ale na zpětné zdanění, na retroaktivitu. Už to tu bylo v souvislosti se solárním tunelem, kdy ideologický nesmysl s občasnými zdroji energie také přihrál podnikavcům dotace, až se… hory zelenaly? Nic se nezelenalo, příroda naopak trpí. Kapsy se blyštěly! No a zpětné zdanění vyvolalo soudní spory a z nich… další mazání kapes.

Fraškovité drama se blíží k vyvrcholení. Jen se bojím, že se zvolna se nasírající občan promění v hodně se nasírajícího občana.

Aston Ondřej Neff