Neviditelný pes

Dalo se to čekat

6.2.2021

Od rozhodnutí Ústavního soudu zrušit osmnáct let zavedený volební systém uplynulo pár desítek hodin a už víme o nápadech, které se v dolní komoře objevily. Ten nápad vždycky podává reprezentant konkrétní strany, celkem logicky vždy ve prospěch té strany. 

Takže Radek Vondráček z ANO má nápad, že by vítěz voleb (on tím myslel ten subjekt, který dostane nejvíc hlasů, ono to nemusí být vždycky totéž) by měl dostat nějaký bonus. Čtěme: „ANO by mělo dostat přidáno.“ Tak to dává smysl, je to celkem až dětsky přímočaré. ANO mělo přidáno, teď mu to Rychetský +10 sebrali a chce to znova.

Lidovec Marek Výborný má jiný nápad, že by pro koalice mělo být kvórum, ale nižší: sedm procent pro dvoučlennou a devět pro tříčlennou. Čtěme: „Nechceme, aby se do sněmovny dostali naši konkurenti, takže ať je takové kvórum, které nás neohrozí a ostatní nechá za dveřmi.“

Zvlášť tento druhý příklad je hodně lišácký.

Pod sochou T.G. Masaryka bylo zpečetěno těleso SPOLU. Smysl mělo v tom, že se na něj v důsledku d´Hondtova přepočtu (zavedeném v 52 státech světa) nalepí více hlasů. To ale rozhodnutím ÚS padlo. Předáci SPOLU teď usilovně přesvědčují veřejnost, že jeho smysl zůstává – jeho zájmem je Antibabiš. Úplně bezelstně to dává najevo paní topková Pekarová. Cíl je zvítězit nad Babišem, opakuje Pekarová, kudy chodí. Volič nad tím může kroutit hlavou a pomyslí si to, co Cimrman, když mu Čechov prozradil, že píše drama Dvě sestry: Není to málo, Antone Pavloviči? Není to málo, jenom porazit Babiše? 

Cílem politického snažení by přece mělo být prosazení programu, jak vést zemi k prosperitě, klidu a duchovnímu rozvoji. Volič se bude před volbami ptát sdružení SPOLU: Jaký postoj má SPOLU ke vstupu do eurozóny? Jak vnímá snahy o zavedení jednotné evropské daně? Směřujeme k evropské federaci? Jak se dívá na příchod statisíců migrantů, zejména pak z oblastí ovládaných fanatickou náboženskou ideologií? Jaká je jeho energetická politika, chce pokrýt plochu Česka soláry a na volných místech postavit větrníky, nebo spíše sází na jádro? Takových otázek je mnoho. Ne každého zajímají všechny. Ale aspoň jedna z nich každého. Takže společný program Porazit Babiše…

Zpátky k tomu nápadu lidovce Výborného. On dobře ví, že spisovatelů všelijakých receptů a programů je v podpalubí mnoho. Co když se spojí a uplácají 5 procent? První na ráně jsou Svobodní s Trikolórou. Ti když se dají dohromady, poskytnou platformu pro toho, kdo by volil normálně ODS, ale vadí mu TOP 09. Ejhle vysvětlení, proč najednou by mělo být kvórum pro koalice – v rámci zrovnoprávnění hlasů čerstvě zrušené Ústavním soudem. Aby nemělo problém SPOLU (těch sedm procent dají určitě), ale aby byl problém pro Trikolóru plus Svobodné. A to je jenom příklad, námluvy těch dvou byly hned publikovány.

Takže aby bylo jasno, jak se bude rodit nový spravedlivý, morálně čistý, ideálně proporční, všechny voliče respektující volební zákon.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek