22.6.2021 | Svátek má Pavla


Dálnice a politika

28.12.2005

Dokud bude dálnice D1 jediný velkokapacitní silniční spoj v ose republiky, na informačních cedulích budou pořád jenom znepokojivé zprávy. K tomu připomínám, že v Chorvatsku postavili tisíc kilometrů nové dálnice v horách - a po občanské válce - za tři roky. K tomu opravdu nemám co dodat.

Neustálé omílání lamentací kolem dálnice je únavné jak pro lamentujícího, tak pro ty, co lamentace sledují. Život ale není žádná reality show, kde by měly naskakovat nové a nové atrakce. Doprava, to je problém. Hloupý a líný stát ji soustavně zanedbává. Vláda, zvláště pak před volbami, raději přihodí nějaký ten přídaveček na dotacích a příplatcích nějakému příjemně početnému segmentu voličstva. Za nový obchvat nikdo žádné hlasy její straně nedá. A občanští demokraté, ti raději vymýšlejí důmyslné konstrukce reforem všeho možného, než aby se přiblížili jednoduchým potřebám občanů naší země. Což je paradoxní a směšné a smutné zároveň, jelikož jejich hejtmani tyto otázky každodenně řeší v praxi, a mnohdy i úspěšně.

Tak jsme se zase dostali od dálnice k takzvané vysoké politice. Není to náhoda. Neschopnost řešit situaci v dopravě je velmi úzce spojena s neschopností naší "vysoké politiky" jako takové.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.