28.9.2020 | Den české státnosti


Čtvrtý scénář

3.9.2019

Předvídaly se tři scénáře, jak bude vypadat rozhodnutí státního zástupce Jaroslava Šarocha ve věci Čapího hnízda, údajně neoprávněně podpořeného evropskou dotací. Buď Šaroch postaví Babiše před soud, nebo ho zbaví obvinění, anebo pošle zpátky policii k došetření, že dvacet tisíc lejster po čtyřech letech bádání nad ekonomikou jedné hospody je málo. 

No a vida, kreativita systému je neomezená. Ze Šarocha snad vypadl jen návrh a musí ho posoudit nadřízení a pak uvidíme. Jenom Deník N ví, že Šaroch pana Babiše obvinění zprostil.

Jedno je jisté, a můžeme na to vsadit pravou paži – ať se stane cokoli, rozdělení spolčenosti bude pokračovat, prohloubí se. Zamlžení kolem Šarocha jen oddálí konečný verdikt, a je jedno, jestli ho vynese zástupce Šaroch nebo někdo jiný. Nicméně efekt to má už teď – zpochybnění kompetence státního zástupce. To je vážná věc. Od teď se musíme ptát, jestli je státní zástupce svéprávný, anebo zdali je to jenom nějaký koncipient a jestli nad ním je více státní více zastupňovatelnější veličina. To je bezprostřední efekt dnešního salta.

Jednou ta situace nastat musela. Doposud to bylo tak, že byl Andrej Babiš jaksi automaticky obviněný. Jenže teď se musí projevit, jestli je opravdu obviněný, anebo jestli je nějak jinak obviněný, nebo neobviněný, anebo jak to s ním vlastně je.

Není to zas tak zcela ojedinělý model politického západu. Donald Trump byl taky vyšetřovaný kvůli tomu, že se dostal k prezidentskému úřadu ve spolupráci s Rusy. Pak se uzavřelo Muellerovo vyšetřování s negativním výsledkem. Ano, USA v roce 2019 nejsou USA dejme tomu z roku 1969, kdy by společnost byla schopná uznat výsledek nezávislého šetření. Propast v americké společnosti nějaká Muellerova zpráva nezasype. Paralela tady ale je.

Věcně je to ale jasné od začátku. Podfuk ve věci Čapího hnízda byl – ostatně podfuky k dotacím neodmyslitelně patří a tuto tezi lze dokázat s levou rukou v kapse. Zrovna tak je podfuk převedení Agrofertu do svěřeneckého fondu, proboha, tohle převedení majetku na manželu provádějí ekonomičtí grázlové běžně. Jenže zákon jim to umožňuje.

A to je to, oč tu běží. Nemorálnost je zjevná, Čapí hnízdo, dluhopisy, svěřenecký fond. Ale třiceti procentům voličům to nevadí. Ale dostat původce té věci za mříže, to zatím není jednoduché. To bychom se museli vrátit k metodám roku 1950, kdy taky soudnictví určovali majitelé pravdy.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.