8.10.2022 | Svátek má Věra


Covid zplodil bestii

9.9.2022

Možná, že se mýlím, nicméně před covidem by málo koho napadlo, že je tu stát jako instituce k zachraňování a kompenzování. Pravda, už v roce 1910 byl vynalezen kurzarbeit, a v roce 2009 se šířeji praktikoval v krizi primárně vyvolanou americkými demokratickými socialisty, kteří umožnili získat stavební půjčky lidem, kteří si nedokázali vydělat na splátky.

Naplno se to rozjelo až při covidu, vylétly helikoptéry a dělníci lopatami vyhazovali balíky peněz otevřenými dveřmi. Mělo to svoji logiku, stát nařídil lockdown a firmy pak oprávněně žádaly, aby aspoň částečně radil škody. Druhá část logiky spočívala v tom, že kdyby zkrachovaly, přestaly by platit gáže a odvody a zaměstnanci šli na pracák pro podporu, to by byla pro stát dvojnásobná zátěž.

Jenže to právě zplodilo bestii, tedy obyvatelstvo, které teď ví, že stát má všechno zaplatit a že je normální, když létají helikoptéry a sypou se z nich prachy, které někde nějak vzniknou samy od sebe.

Německá sebevražedná politika zeleného šílenství by Evropu dostala do krize tak jako tak. Putinovo dobyvačné tažení za ukrajinskými naftovými věžemi a šachtami ji jenom dříve odstartovalo a dostalo do tempa. Okamžitě se vláda dostala pod tlak, aby takzvaně pomáhala. Nastala energetická krize (s plnou odpovědností Německa a všude po Evropě rozlezlých přívrženců třeštivé víry, že evropský podvěsek Euroasie spasí svět). Vláda se pod tímto tlakem půl roku plácala v úvahách o cílené nebo plošné pomoci, aby bestii upokojila – místo aby šla na kořen věci a ten tkví v explozi spekulativních cen. Bestie klade absurdní požadavky, aby vláda z rozpočtu hradila inflační navýšení cen, potravinami počínaje a energiemi konče. Aby trotlovství bylo dokonalé, prezidentský kandidát Středula s hodinkami breitling na ruce štve odboráře do protivládních demonstrací. Babišova opozice přitom horlivě zatápí pod kotlem a bestii podporuje a štve, aby násobila požadavky.

Je opravdu Babiš takový hlupák, že si nedovede spočítat, že příští volby nevyhnutelně vyhraje a že bestie bude po něm chtít právě to, co chce po Fialovi?

Dělat se s tím nedá nic. Z moře se vydrápala na břeh Godzilla, bestie jménem obyvatelstvo vyžadující pomoc, a napříště bude vymáhat kompenzace za cokoli co budoucnost přinese, a nebude toho málo: přestali jsme být tržní ekonomikou, vrací se socialistické příkaznictví a s ním chaos, nedostatek, korupce a úpadek. Bestie má tu vlastnost, že nikdy nebude spokojená, nikdy si neřekne, ten stát je ale hodnej a vedou ho rozumní lidé, teď jsme dostali přidáno tak, jak si zasloužíme a máme se dobře. Tohle se nikdy nestane. Jinak se ale stane všechno, co si ve zlých snech dokážete představit.

Aston Ondřej Neff