19.10.2021 | Svátek má Michaela


Co zplodí plodná debata

27.3.2021

Parlamentní debata o prodlužování nouzového stavu skýtá prostor k nekonečným politickým exhibicím. Přitom podstata věci je prostinká. Omezující opatření vedou k tomu, že křivka nákazy klesá, uvolnění má za následek opak. Podle výpočtů za současné situace při reprodukčním čísle 0,8 se koncem dubna můžeme dostat k počtu tisíc až patnáct set, kdy má smysl uvažovat o efektivním trasování. Pepek Vyskoč, pokud by byl poradcem vlády, by asi tedy radil, že by bylo dobře buzeraci vydržet do konce dubna a pak by se dalo uvolňovat.

Vláda podle toho koná a konají tak v podstatě všechny vlády, se střídavými úspěchy a taky neúspěchy, protože covid je svině a dělá si co chce. Konají bez ohledu na tom jestli jsou levé nebo pravé, zelené, červené nebo puntíkaté.

V té současné debatě se projevily zajímavé tendence. Tvrdé jádro je Okamura plus Spolu. Už tohle by mělo eventuálního voliče Spolu přivést k zamyšlení, pokud by ho k němu nepřivedl už páně profesora Fialy nápad, že by bylo dobré umožnit lidem, aby se pěkně navštěvovali o Velikonocích. Ale budiž, Okamura a Spolu je tvrdé jádro těch správných demokratů.

Názorový veletoč provedli komunisté. Vedení v čele s Filipem odmítlo pandemická opatření podpořit, ale členové vedení se vzepřeli a podporu podmínili požadavkem, že vy se omezit pohyb osob měl nikoli mezi okresy, ale regiony. Osobně vím, co je okres, nějak tápu, co je region, jsou to kraje? Nebo slepence krajů? Ale budiž, tak regiony, je to podmínka komunistů.

Zase ale z toho vzešli Piráti kteří mají na zádech ne batoh, ale rovnou STAN. Že vládu podpoří, když ji podrazí komunisté. Odbornou terminologií se tomu říká vyfouknutí větru z plachet. Škoda, že totéž neprovedli, když se jednalo o rozpočtu, takže naše čacká opozice umožnila komunistům podrazit armádu, ochromit vyzbrojování, oslabit její důvěryhodnost, to vše k potěšení Putinova Ruska.

Poučení z toho všeho, zvláště pak pro rozhodování, koho volit?

Žádné. Do voleb daleko a rozhodnou emoce, jaké povládnou na podzim a ne ty z jara. Emoce, nikoli programy rozhodují o složení parlamentu a posléze vlády. Na podzim sice covid nezmizí, ale už bude zmírněný a povede se boj o to, jaká stálá opatření a jaké stálé instituce pandemie vytvoří. Příklad zde máme, terorismus a buzerace na letištích. Ta je trvalá a kde kdo kdy viděl naposled nějakého teroristu v letadle. Totéž v mnohem rozsáhlejším se bude chystat, až pandemie jaksi skončí. Ona neskončí nikdy a neskončí chuť státu nás držet v hrsti.

Teď stojí na hranicích okresů auta s majáčky na střeše a policajt s plácačkou. Aby tam do roka a do dne nestály budky s ústředním topením, hajzlem a televizí. Že maluju straky na vrbu? Raději to, než budku mezi Břežanami a Písnicí.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.