Neviditelný pes

Co všechno vědci zjistili

diskuse (691)

Ekonomický analytik serveru Seznam Zprávy Petr Holub píše o „konci levicové pohádky‟ a vysvětluje, proč nefunguje zaručený příjem. Je to ekonomický experiment v některých bohatých ekonomikách Západu uvedený částečně do praxe. Ideu charakterizuje Petr Holub takto: Pokud by každý člověk dostával měsíčně částku na úrovni 1000 eur, pokryl by tím zhruba své základní potřeby jako jídlo, oblečení, bydlení, kulturu a sport. Bez existenčních obav by pak mohl studovat, zlepšovat své schopnosti a hledat si tvůrčí práci, která by přinesla naplnění jeho životu a větší prospěch celé společnosti. Autor připomíná, že projekt podporují i takové veličiny, jako jsou Elon Musk, Jeff Bezos a Mark Zuckerberg, také ekonomové jako Milton Friedman a u nás Vlastimil Tlustý. Dílčí experimenty vedly k závěru, že to fungovat nebude, a vposledku nad projektem načrtli pomyslný kříž výzkumníci z univerzity v Torontu a University of Illinois. Petr Holub studii interpretuje a ve svém dalším komentáři dokládá, proč systém fungovat nemůže.

ironie

Jde o fenomén, který si pro sebe označuji logem vědci zjistili. Mnohokrát jsem narazil na zprávu typu vědci zjistili, že člověku je po vypití deseti panáků tvrdého druhý den špatně. Nebo vědci zjistili, že po týdenních vytrvalých deštích se zmírnilo sucho. Teď tedy vědci zjistili, že lidé obdaření pravidelným příjmem ztrácejí chuť do práce. Vskutku jde o levicovou pohádku, opřenou o koncept pečovatelského státu s politikou nároku. Ti, kteří pracují, vygenerují takový objem peněžních prostředků, že pečovatelský stát má z čeho brát, aby „se staral o lidi‟ - jak to slibuje voličům Andrej Babiš a 33 procent voličů mu to věří a těší se na to. Pozoruhodné na tom všem je to, že na to museli přijít vědci v Kanadě a USA. Kdyby zaskočili do naší hospody U rybníka a dali tam tři piva, dozvěděli by se totéž, že lidi nepracují kvůli prospěchu společnosti, ale pro prachy.

Takže toto vědci zjistili, že zaručený příjem snižuje chuť pracovat spadá do stejné kategorie, jako že déšť zmírňuje sucho. Anebo jinak: levicové experimenty obvykle jdou proti zdravému rozumu. Ve velkém jsme to zažili během čtyřiceti let komunistického experimentu. I v tomto případě bychom mohli konstatovat: vědci zjistili, že zákaz podnikání vede k úpadku a chudobě. Nebo aktuální příklad: vědci zjistili, že omezení armád povzbudí diktaturu s imperiálními choutkami k agresi. Jedno i druhé má trvalé následky, i když se takzvaně přistoupí k nápravě: socialismus byl u nás na třicet let zrušen a vojenskou sílu s pomocí boží snad obnovíme včas.

Na další zjištění vědců ještě čekáme, možná, že zatím bádají. Nadhodím téma: společnost, která útočí na podstatu rodiny a podporuje alternativní modely partnerského soužití, má klesající porodnost a hrozí jí demografická katastrofa. Takže bádejte, vědci, bádejte, a překvapte nás senzačním zjištěním!

zpět na článek