15.1.2021 | Svátek má Alice


Co se to stalo?

26.11.2020

Zklamán bude ten, kdo doufá ve vysvětlení, jak je to s daňovým ohňostrojem odpáleným před týdnem v popůlnočním hlasování ve sněmovně. Základem bylo zrušení superhrubé mzdy, tedy naplnění jak vládního programu, tak i dlouhodobého programu ODS. 

Výsledkem je vize, že každý příští rozpočet bude zatížen daňovým výpadkem až 130 miliard korun. Proč s tím v roli poslance přišel Andrej Babiš, když se do té doby zrušení superhrubé mzdy bránil? Proč pro finanční harakiri hlasovala sněmovní část ODS spolu s ANO a SPD, kdežto senátorská část je proti? Jak bude ODS nadále vyčítat vládě, že mrhá veřejnými penězi, když se sama přičinila o výpadek příjmů? Premiér Babiš a ministryně financí Schillerová se obrátili na senát s prosbou, ať celou tu věc zarazí. Další otázka - není jim to trapné, když sám Babiš prohlašuje senát za neužitečný orgán a Schillerová trousí poznámky o senátorské špíně?

Otázek by bylo jistě víc, kdežto jednoznačná odpověď asi neexistuje. Senát se má k věci vyslovit až 10. nebo dokonce 17. prosince. Jistě přijde s mnoha kreativními návrhy: bude to velké pokušení prokazovat míru geniality a do samovolně vzniklého guláše vrtat. Těžko předjímat, co z toho vznikne.

Jisté je, že Babišova éra pohodlného vládnutí za podpory ČSSD a také polévku si přihřívajících komunistů dostala ránu. Oranžoví jsou absolutně proti a vidí v tom příležitost, jak se z tísnivého spojenectví vymezit, aniž by na ně padla hanba, že opouštějí loď v koronavirové bouři. Zajímavou kartu hrají Piráti: ti na jedné straně prosadili do daňového balíčku zvýšení základní daňové slevy na poplatníka (sekera stoupla o 35 miliard korun) a zároveň pokládají daňový balíček za šílenství. Mohou se tedy chlubit klasickým populistickým rozdáváním peněz a zároveň si zachovat roli ostrého kritika vlády a aspiranta na příštího hegemona ve sněmovně. Oni prý netušili, že projdou oba návrhy, ten jejich i ten návrh na zrušení superhrubé mzdy.

Výsledek? Kaši zavařili všichni hlavní hráči a že je spálená, viní jeden druhého vzájemně. To se děje za situace, kdy koráb ekonomiky má zvětšující se díru pod čarou ponoru.

Závěrečná otázka: tušíte, koho si za deset měsíců vyberete, abyste ho volili?

************************************************************************************************

Barbora a zlatý robot

Nový sci-fi román Ondřeje Neffa nazvaný Barbora a zlatý robot je tentokrát určen starším dětem, ale i dospělým, kteří ještě nezapomněli na romantiku čtení dobrodružných příběhů někde na větvi v koruně stromu.
Sledujeme v něm partu dětí, které se narodily po nouzovém přistání výzkumné kosmické lodi na planetě Botera. Jsou doma ve světě, který jejich rodičům připadá cizí a nepřátelský. Jsou tu chodící stromy a žijí tu bytosti se schopnostmi přesahujícími běžné chápání.
Barbora a její kamarádka, boteranská dívenka Pavučinka, postupně odhalují to, co rodiče tajili. Proč se najednou objevil Zlatý robot a jaký je jeho úkol? Proč vlastně kosmická loď musela na planetě přistát? Jaká byla role admirála Harolda, jejího velitele? Při pátrání po kořenu záhad vás povedou ilustrace mistra comicsového vyprávění Karla Jerieho, díky němuž se podařilo vydat skutečný knižní klenot.

Dopřejte ho svým dětem pod stromeček, je k dostání ve všech knihkupectvích i na webu Albatros Media.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.