19.3.2024 | Svátek má Josef


Co rozbíjí demokracii

13.8.2020

Úterní program návštěvy amerického ministra zahraničí v Česku měl dvě významné části, ministr jednal s premiérem Babišem a poté na Hradě s prezidentem Zemanem. Nejdříve k té druhé části, o obsahu jsme informováni viceprezidentem Ovčáčkem. 

Prezidentův přístup byl podle Ovčáčkova referátu vstřícný. Zeman připomněl podporu Trumpovi ještě před volbami, chválil stěhování ambasády do Jeruzaléma a varoval před stahováním vojsk z Afghánistánu. Zmínka byla i o vztazích k Číně a Rusku, ty jsou podle prezidenta pragmatické ve smyslu ekonomické diplomacie. Pokud došlo k nějakému drhnutí, přes Ovčáčka se nedostalo.

Úvahy a komentáře vyvolá spíš první část jednání, ta s vládou. Pompeo zde jednoznačně obvinil Čínu a Rusko z úmyslu rozbít českou demokracii a dezinformacemi rozložit suverenitu evropských zemí. Tento protičínský a protiruský osten v jeho projevech dominoval a byl doprovázen opakovaným ujišťováním o podpoře ze strany Spojených států.

Z veřejně známých reakcí Andreje Babiše plyne, že zdůrazňoval ekonomickou stránku věci. Hrozbu necítí a akcentuje nezávislost země. Rozhodně to nebylo žádné podbízivé plazení před velkým bratrem ve stylu „učíme se, jak se správně řídí společnost“.

Až se bude návštěva hodnotit, jistě se bude brát ohled na několik aspektů.

Pompeo tady hájil americké zájmy. Stojí o utužení vojenské spolupráce, což v praxi znamená nákup americké vojenské techniky. Těší se na dostavbu Dukovan. To řekl v době, kdy je pořád ve hře šest zájemců o dostavbu včetně ruského Rosatomu, třebaže se vláda do spolku s Rusy nehrne. Sice se nehrne, ale to ještě Americe nedává důvod k těšení.

Pokud jde o ty hrozby, pak je třeba vidět, že jde o dvě různé hrozby, vedené různými zájmy.

Rusko za třicet let od pádu komunismu nepostoupilo v modernizaci své ekonomiky a ustrnulo na úrovni autoritářsky řízeného vývozce přírodního bohatství. Může využívat nespokojenosti v obyvatelstvu západních zemí a píchat špendlíčky do bolavých míst, ale to je tak všechno. Na mocenskou revizi politického uspořádání kontinentu prostě nemá. V naší zemi neovládá žádnou vlivnou formaci, která by se byť vzdáleně dala přirovnat k předválečné KSČ. Rusku jdou u nás na ruku rozumprdi, kecalové a bojovníci internetových diskusí. Strašení ruskou hrozbou je značně přehnané a účelovost z něho čouhá. Ostatně to Američané určitě také dobře vědí, jinak by nestahovali svoje vojáky z Německa.

Jiná píseň zní z Číny. Tam došlo k neblahému zázraku, protože se podařilo vybudovat totalitní režim, který dokáže v ekonomické sféře poskytnout svobodu podnikání, a toto podnikání dokonce umí mocensky podporovat. Výsledkem je jeho expanze ve všech azimutech. Je sice hezké varovat před firmou Huawei a bránit jí uplatnit se v západním prostoru, jenže děje se to zákazem a nátlakem, místo aby se nabídla stejně kvalitní a ekonomicky příznivá technická varianta. Nemáme ji a to je strašná prohra. Do západního světa proniká čínský kapitál, naříkáme nad tím. Ale to je přece v souladu se zásadami volného trhu. Bědujeme nad pronikáním Číny do Afriky. Jenže totéž dělala Evropa v devatenáctém století, přinesla do Afriky civilizaci s různými výsledky (Anglie maximum, Belgie nula), nechala se později vypudit, načež Čína, ale pozor také Indie, prolíná do uvolněných pozic, jelikož svobodné africké státy promarnily historickou příležitost vybudovat moderní, prosperující ekonomiky. Nářkem a varováním se naše evropská pozice nezmění k lepšímu. Stejně jako pomocnou ruku třeba hledat na svém ramenu, chybu se doporučuje hledat v sobě, nikoli u někoho jiného.

Toto tedy na okraj. V jádru vzato je Pompeova iniciativa pozitivní a je třeba ji vítat, zvláště pak na pozadí ne moc vřelých vztahů zejména k Německu. Je také třeba brát v úvahu, že na americkou administrativu čeká volební bouře. Ta Ameriku oslabí v každém případě, ať vyhraje Biden, nebo Trump – americká společnost zjevně ztratila schopnost akceptovat vítězství „toho druhého“, což je základ demokracie, na tom demokracie stojí. Pokud vyhraje Biden, bude čelit tlaku jakobínů v Demokratické straně a extremistů jako BLM a teroristů typu Antifa. Pokud vyhraje Trump, bude mít na krku všechny tyto. Na Evropu nebude z Ameriky skrz clonu hořících obchodů a automobilů vidět.

Aston Ondřej Neff