4.12.2023 | Svátek má Barbora


Co může každý

5.5.2006

Bez takového oddělení je na všechno sám a protože aféry vypukají obden, není divu, že kancelář premiéra občas produkuje jím podepsané dokumenty podivuhodného obsahu.

Poslední aféra se týká ministra zemědělství Jana Mládka. Ukázalo se totiž, že v roce 2001 Národní bezpečnostní úřad nevyhověl jeho žádosti o bezpečnostní prověrku. Třebaže NBÚ důvody svých rozhodnutí nesděluje, na veřejnosti se objevila teorie, proč se to stalo: Mládek se tehdy stýkal s ruskými podnikateli, kteří byli pravděpodobně napojeni na ruskou tajnou službu. Což je bezesporu prvotřídní bezpečnostní riziko. Loni v listopadu Mládek požádal o prověrku znovu. A jak to komentuje premiér?

Že prý od minulé bezpečnostní prověrky uplynulo pět let a že každý může o prověrku požádat kdykoli znovu, tečka, podepsána mluvčí vlády Orgoníková. Samozřejmě, že o prověrku může požádat znovu každý. Ovšem pokud ji jednou nedostal, pak je s podivem, proč to dělá. Mohou k tomu být dva důvody:

Buď věří, že pominuly důvody, proč prověrku na první pokus nedostal, anebo doufá, že NBÚ změnil měřítka.

Nevíme, proč NBÚ Mládkovi prověrku nedal. Pokud ale to bylo kvůli pochybným stykům s Rusy, pak ty styky byly a patří tudíž do skupiny skutků, které nelze takříkajíc odestát. Kdo se jednou lidem z určitých kruhů nebezpečně přiblíží, je vydíratelný a právě to je jádro bezpečnostního rizika, o něž jde. Pokud by ale měl NBÚ v roce 2006 Mládkovi prominout to, co mu neprominul v roce 2001, nevrhlo by to dobré světlo na Mládka, ale naopak by to vrhlo špatné světlo na NBÚ.

Na celém případu je jeden pikantní rys: ministři nepotřebují bezpečnostní prověrku. Nicméně on sám o ni požádal těsně poté, co se stal členem Paroubkovy vády. Bylo to tedy v době, kdy stroj na výrobu neoprávněných prověrek v NBÚ bezproblémově fungoval. Kdyby zafungoval včas, Mládek by prověrku obdržel, o zamítnuté prověrce z roku 2001 by nikdo nevěděl a pozice tohoto "nového starého muže" by byla skálopevná. Jenže mezi tím boží mlýny semlely i vedení NBÚ a to, co mělo býti tajným, stalo se zjevným, jako ve staré tragédii. Nebo frašce.

Premiér Paroubek se bude muset k případu vrátit. Konstatování, že si každý může o prověrku požádat, není uspokojivé. Čekáme od něho jednoznačné a jasné stanovisko: například takové, že za všechno mohou novináři.