28.9.2020 | Den české státnosti


Co je podstatné

20.9.2019

Web Českého rozhlasu zveřejnil odtajněné usnesení Městského státního zastupitelství v Praze konstatující, že Čapák není trestným činem. Vcelku zde není nic, co bychom už nevěděli – a co Neviditelný pes na tomto místě hlásal po celou dobu aféry, pravda, ve formě pochybnosti, nyní je to potvrzeno: dotace na Čapák byl podfuk od samého začátku, ale s ohledem na české zákony není možné tento podfuk klasifikovat jako trestný čin. 

Člověku nadanému kritickým rozumem se to rýsovalo v mysli už podle toho, jak nesmyslně dlouho vyšetřování ekonomiky jedné hospody trvalo. Čišela z toho úporná snaha vyždímat z věci trestný čin, ber kde ber.

Věc se tedy má tak, že Babiš čerpal devadesát milionů ročně díky legálnímu podfuku s korunovými dluhopisy – až letos prošel přílepek k sazbovému balíčku. Také dotace na Čapák byl podfuk, ale jako trestný čin to podle Městského státního zastupitelství nelze kvalifikovat. Je to obrovská blamáž pro demokratickou opozici, která svou mantrou o trestně stíhaném premiérovi rozvrátila politickou stavbu a umožnila extremistům uplatnit vliv do té míry, že mluví i do zahraniční politiky a do nákupů pro armádu. Její hlavní starostí teď bude zachovat si tvář a vydržet při nahněvaném bublání až do voleb. Bude se hněvat, Miroslav Kalousek předvede skvělé řečnické výkony, v tom duchu se povede kampaň a budou volby. Ty vyhraje zase Babiš. Pak se uvidí, s jakou mantrou demokraté vyrukují.

Na podstatnou věc ovšem upozornil komentátor Aktuálně David Klimeš. Poukázal na to, že se zjevně projevila neschopnost českého státu rozlišit autentické malé podnikání od podfukářského malého a středního podnikání. Podfuk v tomto ohledu je v Česku nepostižitelný a každý ekonomický mamut může ze sebe vyčlenit oddělenou jednotku, napsat ji na anonymní majitele a čerpat dotace. Což se bezpochyby děje v počtu těžko odhadnutelném. Přitom podpora malého a středního podnikání patří ke chvályhodným projektům Evropské unie. Není to její vina, že vykukové typu Andreje Babiše využívají nejasností v českých zákonech a pumpují peníze, jež jim nenáleží. David Klimeš vidí řešení v totálním zarachu dotací ze strany Bruselu.

Víte ale, co je na věci hloupé?

Jak to, že demokratická opozice na to nepřišla už dávno. Má poslance a to jsou namnoze právníci. Proč mleli do omrzení říkanku o trestně stíhaném premiérovi, místo aby s chladnou hlavou věc prozkoumali, odhalili její podstatu a navrhli řešení?

Je to smutné vysvědčení pro politickou kapacitu téhle formace.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.