24.10.2019 | Svátek má Nina


Co je podstatné

20.9.2019

Web Českého rozhlasu zveřejnil odtajněné usnesení Městského státního zastupitelství v Praze konstatující, že Čapák není trestným činem. Vcelku zde není nic, co bychom už nevěděli – a co Neviditelný pes na tomto místě hlásal po celou dobu aféry, pravda, ve formě pochybnosti, nyní je to potvrzeno: dotace na Čapák byl podfuk od samého začátku, ale s ohledem na české zákony není možné tento podfuk klasifikovat jako trestný čin. 

Člověku nadanému kritickým rozumem se to rýsovalo v mysli už podle toho, jak nesmyslně dlouho vyšetřování ekonomiky jedné hospody trvalo. Čišela z toho úporná snaha vyždímat z věci trestný čin, ber kde ber.

Věc se tedy má tak, že Babiš čerpal devadesát milionů ročně díky legálnímu podfuku s korunovými dluhopisy – až letos prošel přílepek k sazbovému balíčku. Také dotace na Čapák byl podfuk, ale jako trestný čin to podle Městského státního zastupitelství nelze kvalifikovat. Je to obrovská blamáž pro demokratickou opozici, která svou mantrou o trestně stíhaném premiérovi rozvrátila politickou stavbu a umožnila extremistům uplatnit vliv do té míry, že mluví i do zahraniční politiky a do nákupů pro armádu. Její hlavní starostí teď bude zachovat si tvář a vydržet při nahněvaném bublání až do voleb. Bude se hněvat, Miroslav Kalousek předvede skvělé řečnické výkony, v tom duchu se povede kampaň a budou volby. Ty vyhraje zase Babiš. Pak se uvidí, s jakou mantrou demokraté vyrukují.

Na podstatnou věc ovšem upozornil komentátor Aktuálně David Klimeš. Poukázal na to, že se zjevně projevila neschopnost českého státu rozlišit autentické malé podnikání od podfukářského malého a středního podnikání. Podfuk v tomto ohledu je v Česku nepostižitelný a každý ekonomický mamut může ze sebe vyčlenit oddělenou jednotku, napsat ji na anonymní majitele a čerpat dotace. Což se bezpochyby děje v počtu těžko odhadnutelném. Přitom podpora malého a středního podnikání patří ke chvályhodným projektům Evropské unie. Není to její vina, že vykukové typu Andreje Babiše využívají nejasností v českých zákonech a pumpují peníze, jež jim nenáleží. David Klimeš vidí řešení v totálním zarachu dotací ze strany Bruselu.

Víte ale, co je na věci hloupé?

Jak to, že demokratická opozice na to nepřišla už dávno. Má poslance a to jsou namnoze právníci. Proč mleli do omrzení říkanku o trestně stíhaném premiérovi, místo aby s chladnou hlavou věc prozkoumali, odhalili její podstatu a navrhli řešení?

Je to smutné vysvědčení pro politickou kapacitu téhle formace.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.