16.9.2019 | Svátek má Ludmila


Co je podstatné

31.1.2018

Zatím se bavíme o nesmyslech a Reportéři bez hranic řeší světaborný problém, že při oslavách Zemanova vítězství novinář natáčející ožralého zemanistu dostal pár facek. Holt, když budete na veselce fotit strejdu, jak blije, nakopou vás, toto tajemství by měl někdo Reportérům bez hranic prozradit. 

Zrovna tak by měl někdo laskavě komunikovat listu Washington Post, že Miloš Zeman neudává tón a ráz veřejného života v České republice. Podstatné je to, co se děje na západ od Chebu.

Server Politico si všímá mise Andreje Babiše v Bruselu a poznamenává, že se Babiš staví do pozice člověka, který je schopen bránit v České republice protievropské radikalizaci. Jestli je schopen nebo není, je ve hvězdách. Rozhodně mu nikdo v jeho snahách nepomáhá, protože se všichni zabývají tím, zdali je přípustné fotit ožralého zemanofila anebo zda je ochranka oprávněna fotografa vyhodit. Nebezpečí, které se na západ od Chebu rýsuje, je zásadní a je věru kupodivu, že si ho nikdo nevšímá. Německo už souhlasí se slučováním rodin, odmítá z lidskoprávních důvodů deportovat teroristy do země původu, stanovilo jakési kvóty na přijetí migrantů, které není schopno ani kontrolovat, natož dodržovat, protože nemá nad vlastními hranicemi kontrolu. To se musí domácímu obyvatelstvu nějak omluvit a odtud tedy plyne tlak na ostatní členské státy, aby otevřely náruč.

Miloš Zeman tomu umí čelit jenom na plakátech a plakáty byly úspěšné, neboť byl znovu zvolen. Ani v Moskvě, ani v Soči, ani v Pekingu ale imigraci nezabrání. V západních metropolích se s ním nikdo bavit nebude a on to ani neumí. Na mezinárodní scéně je nula. Na vývoj na evropské scéně nemá nejmenší vliv a nikdy ho neměl. Jiří Drahoš se to snažil voličům vysvětlit, ale proti zemanovskému argumentu „Drahoš = imigranti“ se nedokázal prosadit.

Ani Andrej Babiš v Bruselu neuspěl a uspět samozřejmě nemohl. Nicméně aspoň dokázal v dialogu prezentovat české odmítavé stanovisko vůči kvótám a upozornil na to, že problém kvót rozděluje Evropu. Můžeme debatovat, zdali je to hodně, nebo málo. Jeho předchůdce Sobotka neudělal nic, tak aspoň to málo je nějaká změna.

V nejbližší době uvidíme, do jaké míry bude Miloš Zeman svému premiérovi nepremiérovi tyhle evropské táčky trpět. Zeman nemá nejmenší zájem na tom, aby se Babiš v západních metropolích prezentoval jako hodnověrná figura. Mouřenín svoji úlohu splnil a teď se od něho bude čekat, že srazí kufry. Že Babiš poukazuje na rozdělování Evropy? To je důvod k zemanovskému úsměvu.

Vždyť právě toto je to, oč zde běží.

Aston Ondřej Neff


Prodej bytu 2+1, Lidická Třída.
Prodej bytu 2+1, Lidická Třída.

Lidická tř., České Budějovice - České Budějovice 7
2 520 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.