19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Co dál, doktore?

3.1.2014

Leckterý pamětník a filmový fanoušek si při spatření titulku tohoto úvodníku vzpomněl na báječnou komedii s Barbrou Streisandovou a Ryanem O´Nealem. Jenže jsme o čtyřicet let dál a dnes se u nás pod stejným názvem vysílá už přes půl roku jiný kus. Tentokrát však nejde o komedii, ale o vážné drama, v němž se diváci bohužel žádné katarze nedočkají, a tak spíš nedočkavě vyhlížejí plakát oznamující derniéru.

Jak ten čas letí... Je to už šest a půl měsíce, kdy v pátek 14. června dopoledne předstoupili před televizní kamery šéf ÚOOZ Robert Šlachta a olomoucký vrchní státní zástupce JUDr. Ivo Ištvan a začali zkoprnělé veřejnosti referovat o mohutném zátahu, který provedly čtyři stovky policistů na nejrůznějších místech Prahy. Ve vazbě nakonec skončilo sedm lidí a ... jejich propuštěním po pěti nedělích celé představení víceméně skončilo.

Co jsme se od té doby dozvěděli? Že Jana Nagyová požádala dva šéfy Vojenského zpravodajství o sledování tehdejší manželky premiéra Nečase, že dva ze tří bývalých poslanců ODS dostali jiná místa ve státní správě a ... a to je v podstatě vše. Z Jany Nagyové se dnes ono povedené duo snaží udělat hlavu jakési vyfantazírované mafiánské chobotnice, na poslední chvíli se do této konstrukce snaží zatáhnout i bývalého náměstka pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka... Naprostý galimatyáš. Kdo se na celou aféru dívá nezaujatým okem, diví se, jak je možné, že doktor Ištvan dávno nestojí ve frontě na Úřadu práce.

Přitom o celé podstatě případu, který s takovým humbukem oba pánové před půl rokem odstartovali a který skončil pádem vlády a předčasnými volbami, jsme se nedozvěděli naprosto nic. Leckdo už si nevzpomíná, ale všechny tři kauzy - Nagyová, "trafiky" exposlanců a Vojenské zpravodajství - byly jen jakýmsi vedlejším produktem boje proti takzvaným kmotrům. Ano, podezření z korupce a ovlivňování veřejných zakázek bylo údajně tou prapůvodní příčinou, kvůli níž začala policie odposlouchávat i nejvýše postavené osobnosti v této republice. Ovšem zatímco nynější paní Nečasová seděla spolu se šesti dalšími "sprostými podezřelými" ve vazební věznici, lobbisté Rittig, Hrdlička a Janoušek, kvůli nimž celé představení začalo, si v klidu hověli u moře. Teprve mnohem později se milostivě uráčili přijít nezávazně poklábosit s vyšetřujícími orgány a dodnes nebyli ani vyšetřováni, natož aby byli z něčeho obviněni.

Bylo by tedy na čase, aby se veřejnost začala pana Ištvana ptát, kam se podělo oněch "120 až 150 milionů korun v hotovosti a desítky kilogramů zlata zabavené při prohlídkách", jimiž se Šlachta s Ištvanem tak chlubili při zmíněné tiskové konferenci. Komu toto obrovské bohatství patřilo? Nebo nás bude policejně-prokurátorská mafie stále krmit báchorkami o dlouhých prstech Jany Nagyové a jí spáchaných dalších strašlivých zločinech? Kdy přinese pan Šlachta do České televize další účelově sestříhané video z policejního zásahu proti hlavě organizovaného zločinu Nagyové, aby je úslužný pan Moravec poslušně odvysílal celému národu? Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, do něhož naše veřejnost kdysi vkládala nemalé naděje, na tuto svévoli justičních orgánů jen tiše hledí a ani nedutá. Přitom jemu především by mělo být jasné, že šílenci jako Ištvan (podle kdysi seriozního týdeníku Respekt dokonce "Osobnost roku 2013"!) a Šlachta, kteří si počínají jak utržení ze řetězu, představují nebezpečí pro naši demokracii a že je nejvyšší čas proti nim zakročit, nemá-li se naše republika změnit v policejní stát. Dočkáme se, nebo už jsou státní zástupci a na ně napojení policisté nepostižitelní, s vlastním státem ve státě, vlastními zákony a vlastní nedotknutelností? Co tedy dál, doktore Zemane?

JAG Jiří Wagner