Pondělí 10. srpna 2026, svátek má Vavřinec

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Co čeká Německo, co čeká nás

Němečtí voliči rozdali v nedělních volbách karty tak, že vítězná CDU/CSU pravděpodobně naváže koaliční spolupráci se sociálnědemokratickou SPD. Všeobecně se čeká přitvrzení tzv. azylové politiky.

Že už to začalo se mohl přesvědčit každý, kdo se v poslední době vydal autem do Německa na nákup. Obtěžující a zjevně zbytečná šikana na hranicích měla občanům signalizovat, že tehdejší trojkoaliční vláda „chce něco dělat‟. Byl to vzkaz dovnitř, rozhodně nikoli řešení. Situaci to neuklidnilo, atentáty jsou takřka na denním pořádku. Dnešní, tedy středeční zpravodajství: střelba v Bielefeldu, pravděpodobný pachatel Hüseyin Akkurt, už byl v Bruselu v polovině července zatčen a byl před soudem, on a spolupachatel jsou na útěku. Islámský stát vyzval k útokům na karnevaly v Norimberku a Kolíně nad Rýnem, přeji příjemnou zábavu. Toto je skoro každý den. Tlak na vládu poroste. Co může německá vláda dělat?

Totéž co dělá teď, totiž nic. I kdyby se kolem Německa vztyčila protiteroristická zeď, jakou se chrání Izraelci proti vražedným útokům, v zemi je šest milionů migrantů. Přímé důvody k vyhoštění má 200 tisíc z nich, jsou to pachatelé trestných činů. K vyhoštění se přikročit nedá, protože není kam a hlavně, „brání tomu legislativa‟. Zákony vstřícné až na hranici slabomyslnosti značně jakoukoli reálnou akci znemožňují. Stoupající obliba AfD – plus její pravděpodobná radikalizace ale přimějí německé úřady aspoň k nějakým konkrétním činům a můžeme čekat, že začnou zadržované migranty házet k nám zpátky přes plot. Co s nimi ministr Rakušan udělá? To se totiž může do léta otevřít jako žhavé předvolební téma. Voliči se na to budou ministra vnitra ptát, tím spíš, že stojí v čele STAN a troufá si mít naději na post předsedy vlády. Budeme migranty házet zpátky přes plot Slovákům a Rakušanům, eventuálně Polákům? Kde je ubytujeme, až je německá Schutzpolizei vystrká z autobusu? Obnovíme v Terezíně „sběrné tábory,‟ nebo v Letech nebo jinde, kde „se to už osvědčilo‟?

Záměrně maluju obraz dramatickými barvami, abych upozornil, že to, co se děje v Německu není zábavná show, která se nás netýká. Tím spíš by bylo pošetilé Němcům jejich potíže přát. Než se rok s rokem sejde, můžeme je mít taky. Ostatně ministr Rakušan na ně zadělal podpisem na migračním paktu, zahaleném do oparu informační mlhy, že neobsahuje kvóty.

Obsahuje. Naprosto natvrdo a Poláci se už ozvali, že se s nimi v tomto ohledu nedá počítat. Od nás se ozývá nerozhodné ticho.

Ivo Fencl
10. 8. 2026

Na rozdíl od lupinovek jsou collinovky spíš thrillery.

Hana Lukešová
10. 8. 2026

Není pochyb o tom, že logikou antisionismu je genocida.

Daniela Kovářová
10. 8. 2026

Osamělost není totéž jako samota.

Mawenzi
10. 8. 2026

Osvěžení přijde vhod.

Aston Ondřej Neff
10. 8. 2026

Co se změní za dalších pět let? Nic.

Marek Hudema
10. 8. 2026

Americký prezident Donald Trump rád druhým říká, jakou mají ve vyjednávání či ve válce pozici. Jeho...

Lidovky.cz, ČTK
10. 8. 2026

Západ Kolumbie v neděli postihlo zemětřesení o síle 7,4, které bylo cítit i v sousedním Ekvádoru a...

Mirka Kundratová
10. 8. 2026

Nejznámější legenda vypráví, že svatý Prokop zapřáhl do pluhu samotného ďábla. Představa, jak...

Mariana Vašutová
10. 8. 2026

Hollywood dlouhé roky učil muže, že šediny je potřeba skrývat. Keanu Reeves teď dělá pravý opak....

Lidovky.cz, ČTK
10. 8. 2026

Německá policie našla na dronu z letiště Lipsko/Halle, který nesl výbušninu, stopy DNA. Podle listu...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz