13.8.2020 | Svátek má Alena


Diskuse k článku

Cílem je Mars

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Matuška 31.7.2020 22:13

Za práci pro vlast se neplatí

Čím více se rozvíjí činnost Institutu svobody a demokracie, tím častěji odpovídáme na otázku "kdo nás platí". Od počátku jsme přesvědčeni, že společenskou činnost má člověk vykonávat ve svém volném čase, že má být nezisková, nikoli navázána na veřejné rozpočty, ani svázaná zájmy sponzorů. Řídíme se Rašínovým heslem "za práci pro vlast se neplatí". Institut proto nemá dokonce ani běžný účet. Jeho jediným kapitálem je čas, znalosti a práce členů a spolupracovníků. Ti se úspěšně živí svým občanským povoláním: Jana Bobošíková jako ředitelka obchodní společnosti, Hana Lipovská jako akademický pracovník nebo Václav Musílek jako právník.

Tuto nezávislost si uchováme i nadále. Protože jen nezávislost nám zaručuje skutečnou, pravou svobodu. Svoboda se nedá koupit. Odpovědnost se nedá zdědit. Demokracie se nedá nařídit.<<<

*** *** ***

Dodávám k tomu za sebe: kdykoli a kdekoli jsem cítila, že ztrácím svobodu psaní, svobodu ducha, odešla jsem. Kdykoli měla být moje práce šněrována požadavky grantů a komisí, účelovým zadáním a partikulárními zájmy, odešla jsem. Ke své práci potřebuji svobodu, která nedovoluje upadnout do kompromisu z úzkosti a strachu.

Založení Institutu svobody a demokracie proto považuji za jedno ze svých nejlepších rozhodnutí uplynulých deseti let.

Kéž nám proto ta neziskovost, nezištnost a neovladatelnost vydrží napořád! A kéž dokážeme v běhu za pravdou riskovat. https://www.facebook.com/hana.lipovska

P. Jirkovský 31.7.2020 22:21

To by mě zajímalo, jestli takovou ohnivou a upřímnou řeč držela taky ke komunistům, když se jim vmezeřila jako kandidátka na prezidenta. Prezidentku.

P. Jirkovský 31.7.2020 22:22

Myslím Bobo, samozřejmě.

J. Matuška 31.7.2020 22:27

https://isde.cz/tiskova-zprava-hlasime-se-k-hodnotam-90-let/ ;-)

J. Matuška 31.7.2020 22:21

Nezabloudil jsem na FB Hany Lipovské zbytečně...

[>-]:-)=pohoda

P. Staronový 31.7.2020 23:59

Falíruje v tom jedině Bobo .... :-P

J. Matuška 1.8.2020 10:55

Pane Prokope, jste příklad člověka, který není schopen změnit názor. V podstatě děláte z Hany Lipovské hloupou, naivní osobnost. Samozřejmě, že mi její jednoznačné vyjádření k vytvoření Institutu svobody a demokracie společně s Janou Bobošíkovou udělalo velkou radost. Okamžitě jsem si vzpomněl na vás. Chtěl jsem vám to "zdůraznit". Byl jsem včera utahanej asi horkem, že jsem se na TO vykašlal.

V té zaťatosti byste si mohl podat ruce s Jaroslavem Franke. Ten není schopen pochopit, že dneska už nejsou hrozbou "komunisté", ale lidé s bolševickým myšlením, které se projevuje v heslu "kdo nejde s námi,jde proti nám".