19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Cílem je Mars

31.7.2020

V únoru 2021 uvidíme další fotografie z povrchu Marsu. Pořídí je kamery na palubě vozítka Perseverance. Ve čtvrtek ho vynesla z dosahu zemské gravitace raketa Atlas V na kosmodromu Cape Canaveral. Další startovací okno bylo 15. srpna, všechno ale dobře dopadlo a sonda s vozítkem na palubě pokračuje v letu. 

Pokus zapadá do série experimentů, které mají v budoucnu vyústit do pilotovaného letu s cílem dostat na Mars lidi, nejdřív jistě dočasně, perspektivně ale trvale. Zajímavým zpestřením je dron, který má vyzkoušet, zda je v marsovské řídké atmosféře možné létat.

O Mars je zájem. Putuje k němu čínská sonda, také japonská a dokonce i sonda Spojených arabských emirátů. V souvislosti s vypuštěním této arabské sondy padla zmínka o záměru vybudovat na Marsu trvalou základnu, celé město. Mars zůstává zásadní technickou výzvou. Budeme zvědavě sledovat, zdali se Číňanům podaří na Marsu s automatem přistát. Tím by upevnili svoji pověst hráče na hřišti technologické první ligy. Na tohle hřiště už brzy bude smět „ten, co umí Mars“.

Evropě to nějak nejde. O Rusku ani nemluvit.

Okruh (ne)bude

S velkou pompou oznámil pražský primátor Zdeněk Hřib, že už je na světě územní rozhodnutí, a tudíž úsek Pražského okruhu z D1 do Běchovic se začne stavět v roce 2022. Jenže je možné podat odvolání. Takže je jisté: stavět se nebude. Nikdy. Vždycky se najde gang zelených fanatiků, mistrovsky ovládající všechny kličky právního systému, jak hodit do jakéhokoli projektu vidle. To pod praporem veřejného zájmu. Nejlépe pak s podporou státních dotací.

Aston Ondřej Neff