22.6.2021 | Svátek má Pavla


Cílem je Mars

31.7.2020

V únoru 2021 uvidíme další fotografie z povrchu Marsu. Pořídí je kamery na palubě vozítka Perseverance. Ve čtvrtek ho vynesla z dosahu zemské gravitace raketa Atlas V na kosmodromu Cape Canaveral. Další startovací okno bylo 15. srpna, všechno ale dobře dopadlo a sonda s vozítkem na palubě pokračuje v letu. 

Pokus zapadá do série experimentů, které mají v budoucnu vyústit do pilotovaného letu s cílem dostat na Mars lidi, nejdřív jistě dočasně, perspektivně ale trvale. Zajímavým zpestřením je dron, který má vyzkoušet, zda je v marsovské řídké atmosféře možné létat.

O Mars je zájem. Putuje k němu čínská sonda, také japonská a dokonce i sonda Spojených arabských emirátů. V souvislosti s vypuštěním této arabské sondy padla zmínka o záměru vybudovat na Marsu trvalou základnu, celé město. Mars zůstává zásadní technickou výzvou. Budeme zvědavě sledovat, zdali se Číňanům podaří na Marsu s automatem přistát. Tím by upevnili svoji pověst hráče na hřišti technologické první ligy. Na tohle hřiště už brzy bude smět „ten, co umí Mars“.

Evropě to nějak nejde. O Rusku ani nemluvit.

Okruh (ne)bude

S velkou pompou oznámil pražský primátor Zdeněk Hřib, že už je na světě územní rozhodnutí, a tudíž úsek Pražského okruhu z D1 do Běchovic se začne stavět v roce 2022. Jenže je možné podat odvolání. Takže je jisté: stavět se nebude. Nikdy. Vždycky se najde gang zelených fanatiků, mistrovsky ovládající všechny kličky právního systému, jak hodit do jakéhokoli projektu vidle. To pod praporem veřejného zájmu. Nejlépe pak s podporou státních dotací.

Aston Ondřej Neff


TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?
TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?

Otestovaly jsme za vás čtyři nové druhy masa od Krahulíka z řady sous-vide. Masa jsou bez lepku, „éček“ a velmi pomalu vařená, aby si zachovala co...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.