21.1.2021 | Svátek má Běla


Chytrá karanténa a zdravý rozum

28.7.2020

Co má chytrá karanténa společného s obnovitelnými zdroji? Existuje to jenom jako pojem, jenom na papíře, a ve skutečnosti to neexistuje. Vláda ustavila zvláštní radu pro chytrou karanténu a v čele stanul Andrej Babiš. To jsou ty případy, kdy nestranný pozorovatel pochybuje o soudnosti toho člověka. 

Vždyť i ta základní opatrnost nabádá nelézt do něčeho, co se tak moc podobá oprátce, že to s největší pravděpodobností oprátka je. Žádná rada chytrou karanténu ze země nevydupe. Pak nastane otázka, kdo nese odpovědnost. No přece osoba v čele.

Už vidím, že ještě nestrannější pozorovatel se mi za předchozí odstavec vysměje. Jestli Andrej Babiš něco skvěle ovládá, pak je to umění hodit odpovědnost za nezdar na někoho jiného, kdežto smetanu ušlehanou někým jiným slízat sám. Smetana v tomto případě opravdu nehrozí.

Proč ta skepse? Dokud se má trasování provádět telefonicky, pak je to celé jenom k smíchu. To prostě nejde zvládnout a prokázalo se to na Karvinsku. Nasazení armády je zoufalý pokus, jak to dát do chodu. Aby to mělo smysl, muselo by to být automatizované na bázi hlubokého provázání sítí. A něco by to muselo vyhodnocovat a řídit. Co je to něco? Napovídá nám situace v Izraeli. Tam jim to fungovalo, protože nasadili dohledový aparát původně namířený na arabské teroristy. Když ale těch klientů – tedy lidí postižených virem – bylo víc, systém se zhroutil, protože ty počty nezvládl.

V Izraeli mají aspoň něco, co se může zhroutit. U nás nemáme nic. Tak se držme zdravého rozumu a moc nelezme na večírky a když polezeme, nesdílejme brčko. A když budeme sdílet, tak se nedivme.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.