Neviditelný pes

Chvilka pro pozvednutí obočí

15.9.2021

Tomio Okamura řekl ve sněmovně, že si nedovede představit trestně stíhaného Andreje Babiše v pozici premiéra. Souběžně pak lídři koalice lidově zvané Pirstan vyzvali demokratickou opozici, tedy koalici K3, aby se distancovala od možnosti koalice s ANO, SPD a KSČM.

Výzvu K2 vůči K3 lze rozklíčovat. Koalice K2 musí být nervózní z náznaků ze strany ODS, že by byla ochotna se dohodnout s odbabišenou ANO. Aby to tak nevypadalo, do výzvy K2 zahrnula i SPD a KSČM, což jsou formace, s nimiž by nikdo z K3 nepekl ani v šíleném snu. Spíš jde o eventuální vazby ODS, která je stále naše nejvýznamnější strana prosazující realistický program, vůči ANO, a to je zase formace, která poutá i při střízlivém odhadu čtvrtinu voličstva. Odtud tedy nervozita. K2 by stála o koalici s K3, pokud možno v pozici seniorního člena: půjde o to, kdo bude tento spolek bačovat. Nicméně i za jiné konstelace má K2 smysl jen ve spojení s K3.

Takto můžeme spekulováním utrácet čas do aleluja, vzdalujeme se však od hlavního tématu: co to vjelo do Okamury, že se navezl do trestně stíhaného Babiše? Ten je trestně stíhán nedlouho poté, co praotec Čech vylezl na horu Říp, a rozhodně po celou dobu, kdy převzal Tomio Okamura na svoje bedra praotcův Čechův odkaz. Copak si toho Okamura nevšiml? Tento politik má mnoho vlastností a na označení jedné z nich se shodují příznivci i odpůrci, třebaže ji označují jiným slovem: je to vychcanost. Zdá se ale, že v tomto konkrétním případě Okamuru jeho vychcanost opouští. On potřebuje Babiše v čele ANO, jinak bude jako kůl v plotě. S kým bude prosazovat přímou demokracii a odchod z Evropské unie? Přidat se k antibabišismu v září 2021 není vychcanost, ale výpadek soudnosti.

Výpadek úsudku Tomia Okamury není nic, co by mělo soudnému člověku vyvolat neklidné spaní.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek