Neviditelný pes

Černochová v USA

22.4.2022

Ministryně obrany Jana Černochová se setkala ve Washingtonu s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem. Příští hodiny nám jistě přinesou vodítko, jak číst to, co bylo dohodnuto. Zatím to vypadá tak, že šlo o dohodu o dohodě a že podstatné je v ní to, co v ní není, zmínka nebude o americké základně v Česku.

V odborné politologické mluvě se tento postoj charakterizuje jako předposranost. Černochová před pár dny vypustila pokusný balónek, zmínku o eventuální základně, a strhl se takový hnojomet, že zalezla jak spráskaný pes do boudy. U nás má kde kdo plnou hubu žvástů o tom, jak jsme si naposled vystřelili na Bílé hoře a ještě jsme tam dostali napráskáno, ale když přijde na vlastní obranu, začne vřískot. Přitom není jediný důvod, proč by citované letiště v Mošnově nemělo být posíleno tak, aby ho mohly používat ozbrojené síly NATO, tedy aliance, k níž patříme. Američané asi netouží zřídit u nás základu typu Bagrám v Afghánistánu, tedy víc než město ve státě, spíš stát ve státě. Ale co špatného by mělo být na letišti vhodném pro alianční síly? To vědí všichni ti, kdo dnes povykují, je Amerika válčí v Ukrajině.

Bohužel, toto je zápas který nás čeká. Už jednou jsme takový měli, po roce 1945, vyvrcholil v roce v roce 1948 a následky jsme vylizovali čtyřicet let. Návštěva Černochové v USA je jeho součástí. Byl bych rád, kdyby podrobnější informace rozptýlily moje zklamání s neslaného a nemastného výsledku.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek